Надходження до бюджету скоротилися майже вдвічі
«Ми перебуваємо у стані сильного стресу, у дуже поганому (фінансовому — ред.) стані. Це питання виживання нашої країни. Якщо ви хочете, щоб ми продовжували воювати, щоб ми виграли цю війну… тоді допоможіть нам», — заявив Марченко.
Україна скоротила витрати більш ніж на 170 млрд грн, але цього недостатньо, бо надходження до бюджету скоротилися набагато сильніше — майже вдвічі порівняно із довоєнними рівнями.
Незважаючи на це, Україна продовжує обслуговувати свої зовнішні борги, щоб уникнути дефолту чи реструктуризації та не втратити доступу до ринків капіталу. Це дозволить залучати нове ринкове фінансування, наприклад під гарантії США.
Читайте також: Україна отримала від Швеції транш на 44,5 млн. євро
Як підтримати Україну
Марченко вважає, що найпростіший спосіб підтримати Україну — поділитися з нею спеціальними правами запозичення, випущеними Міжнародним валютним фондом у серпні 2021 року. Україна отримала від МВФ $2,7 млрд в еквіваленті, тоді як США — понад $100 млрд.
За словами міністра, якщо багаті країни пожертвують чи позичать Україні 5−10% цих грошей, вона зможе закрити дірки у бюджеті. «Цей розподіл не був використаний, багато країн просто залишили його», — сказав Марченко.