►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Ризиковані інвестиції
Gramercy — один з найвідоміших інвесторів, що спеціалізується на проблемних суверенних боргах. Фонд купує облігації, які торгуються значно нижче номінальної вартості, роблячи ставку на те, що їхня ціна відновится, або виплати за ними можна буде досягти через суд.
Роберт Кенігсбергер заснував фонд Gramercy у 1998 році. Він розпочав свою трейдингову діяльність, задешево скупивши російські борги. Згодом фонд інвестував у облігації Аргентини та Венесуели, та виграв судові позови проти них.
Але навіть для нього інвестиції в російські облігації — це невиправданий ризик.
«Якщо я телефоную моїм клієнтам та кажу, що країна A оголосила дефолт і торгується за 25, а я оцінюю її у 50 — чудово. Я готовий це розглянути. Спробуйте сказати те саме про Росію. Девять з десяти скажуть „ні“. Десятий — „дідька лисого“», — коментує інвестор.
Читайте також: США допоможуть Європі скоротити залежність від російського газу
Росії не уникнути дефолту
Кенігсбергер відмітив неочікувану готовність РФ обслуговувати свої зовнішні борги, незважаючи на безпрецедентні санкції, накладені на неї у відповідь на вторгнення. Однак він сумнівається, що це триватиме довго, адже системи розрахунків і клірингу угод та передачі прав власності на облігації «ламаються».
Російські облігації, що довгий час коливалися на рівні 10 центів за долар, різко виросли після того, як країні вдалося вчасно здійснити виплати, уникнувши дефолту. Так, облігації РФ зі сроком погашення у 2043 ненадовго коштували 45 центів, порівняно з 12 центами 8 березня.
Однак агресор зміг уникнути дефолту завдяки тимчасовому дозволу США російським установам здійснювати виплати за цінними паперами незважаючи на санкції. Цей виняток спливає 25 травня, після чого РФ буде змушена шукати, як виплатити ще $2 млрд боргу до кінця року.
Хоча дедлайн можна переносити, Кенігсбергер прогнозує, що оплачувати борги ставатиме все важче. Особливо враховуючи, що значна частина резервів Росії заморожена.
31 березня РФ буде виключено зі значних індексів акцій та облігацій, що змусить інвесторів або повністю списати вартість своїх російських активів, або передати їх будь кому, хто захоче їх купити. Кенінсбергер прогнозує, що це означатиме вимушений продаж і, відповідно, подальше падіння рособлігацій.
Читайте також: В чому центробанки зберігатимуть резерви після війни
Однак інвестор додав, що «ніколи не назвав би актив нічого не вартим». Він нагадав, що у 1996 Росія мала виплатити свої дореволюційні борги, перед тим як випустити перші пострадянські євробонди. Але хоча право на виплату ніколи не зникне, навряд чи інвестори у російські облігації побачать свої гроші у найближчому майбутньому, підсумовує Кенігсбергер.
Українські перспективи
Водночас Gramercy скористався можливістю викупити українські облігації за ціною близько 20 центів за долар.
За словами Кенігсбергера, він намагатиметься продати облігації коли вони коштуватимуть близько 40 центів, до того як, за його прогнозами, почнеться процес реструктуризації боргу. Враховуючи досвід минулих угод західних кредиторів із східноєвропейськими країнами, інвестор очікує на списання 50% боргу.
«Україна отримуватиме масштабну підтримку від Заходу весь час, доки це [вторгнення] триватиме. Тим не менш, я б очікував, що до цієї підтримки будуть прив’язані певні вимоги», — додав Кенігсбергер.
Читайте також: ЄС створить Трастовий фонд солідарності з Україною
Українські облігації з терміном погашення у 2040 торгувалися 25 березня за ціною 24 центи за долар, порівняно з мінімумом у 13 центів, якого вони сягнули на початку березня.