► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Новий пакет санкцій ЄС включає обмеження на поставку російських заліза та сталі. Вони можуть значно зашкодити європейським електродуговим печам, які значною мірою покладаються на російське гарячобрикетоване залізо. Ці печі постачають високоякісну сталь, необхідну автовиробникам регіону.
Варто зазначити, що ціни на сталь в Європі сягали багаторічних максимумів навіть до введення додаткових обмежень. Частково це пояснюється подорожчанням електроенергії, частково — впливом інших санкцій, не націлених на галузь прямо.
Поставки падали і до санкцій
На думку аналітика консалтингової компанії CRU Group Метью Уоткінса, нові обмеження формалізують те, що ринок вже почав робити сам, адже значна частина компаній добровільно відмовилася від співпраці з РФ. Також вони подають чіткий сигнал, що санкції — це надовго.
Частину поставок вже було обмежено в рамках санкцій проти російських олігархів. Так, ПАТ «Северсталь» заявило, що призупинило продажі в Європу після того, як його власник Олексій Мордашов потрапив під санкції. Найбільший акціонер Evraz Plc Роман Абрамович, Алішер Усманов з Metalloinvest Holding Co та власник ПАТ «Магнітогорський металургійний комбінат» Віктор Рашніков також потрапили до різних санкційних списків.
Читайте також: 19-й день війни: що відбувається з економікою країни-окупанта
Водночас Володимиру Лісіну, голові правління ПАТ «Новолипецька сталь», який має частку в заводах у Бельгії, Італії, Данії та Франції, поки вдалося уникнути санкцій.
Проблеми для галузі
Росія є важливим постачальником сировини, зокрема плит, переробного чавуну та заготовок. Цю сировину європейські комбінати використовують для виробництва готової продукції. Якщо заборону на неї все ж впровадять, це стане серйозним викликом для галузі.
«У них справді немає очевидної альтернативи. Ми можемо спостерігати, як європейські фабрики намагаються купувати плити в Індонезії, яка не є великим експортером плит», — коментує Уоткінс. При цьому багато металургійних заводів вже й так були змушені обмежити виробництво через різкий стрибок цін на електроенергію.
Читайте також: Вторгнення РФ матиме значний вплив на ринок алюмінію — голова Alcoa Corp
Аналітики Bloomberg Intelligence прогнозують, що у випадку обмеження поставок ціна еталонної марки гарячекатаних рулонів може сягнути 1500 євро за тонну. Це може змусити багато європейських електродугових печей закритися через надто високу ціну енергії, додають аналітики.