►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
Після того як Росія розпочала вторгнення в Україну, вона зіткнулася з безпрецедентним санкційним тиском. Під обмеження потрапили російські банки, центробанк та активи олігархів. А з минулого тижня — ще й нафта, на яку США та деякі інші країни наклали ембарго.
Інвестори пильно спостерігають за діями Китаю у відповідь на падіння російської економіки. Москва очікує, що Пекін допоможе їй впоратися з санкціями але США закликає КНР не підтримувати агресора.
Пріоритет Китаю — це Китай
Нефью вважає, що Китай може запропонувати Росії «певну ступінь» підтримки у ситуації, що склалася. Водночас, пріоритетом для Піднебесної «завжди будуть її національні інтереси», одним з яких є можливість вести бізнес у Європі та США, додає він.
«І ступінь саботажу Китаєм санкційної кампанії США та Європи може на це негативно вплинути. Я думаю, Китай серйозно зважатиме на це», — коментує Нефью
Водночас експерт скептично ставиться до здатності США силою втримати Китай від підтримки Росії. Однак він очікує, що Китай готовий «відкласти на потім» роздратування та фрустрацію, аби добитися своїх цілей.
Читайте також: Чому Китай підтримує війну Росії проти України
Це означає, що хоча Китай може надати РФ певну підтримку, він навряд чи «демонстративно порушуватиме санкції США та ЄС», вважає Нефью.
Що може зробити Китай
Білий дім вже заявляв, що торгівля Росії з Китаєм на зможе компенсувати втрати агресора від санкцій, адже частка цих двох країн у світовій економіці значно поступається частці країн G-7.
Китай — найбільший торговельний партнер Росії та України. Минулого року його товарообіг з РФ сягнув рекордних $146,9 млрд, що на 35,8% вище, ніж у 2020. При цьому обсяг імпорту з РФ був на $10 млрд більший, ніж експорту.
Олександр Габуєв, старший науковий співробітник Московського центру Карнегі, прогнозує, що Китай буде «до останньої літери» дотримуватися санкційного режиму, але «робитиме все можливе» за межами санкцій.
Наприклад, після «стабілізації воєнної ситуації», Китай може скористатися можливістю задешево купити російську нафту та газ, прогнозує аналітик. Це не буде прямим порушенням санкцій, але надасть суттєву матеріальну підтримку режиму.
Читайте також: Війна Росії проти України: російські активи скуплять задешево китайці
Контекст
Китай відмовляється називати дії Росії «вторгненням» і заявляє, що зберігатиме торгові відносини з обома країнами. Також КНР не приєдналася до санкцій міжнародної спільноти проти РФ.
Однак минулого тижня прем'єр країни Лі Кецян висловив «глибоку стурбованість кризою в Україні» та попередив, що санкції шкодять глобальній економіці.
14 березня має відбутися зустріч радника США з національної безпеки Джейка Саллівана з китайським дипломатом Ян Цзєчи, на якій вони мають обговорити вторгнення РФ в Україну.
Читайте також: Хто виграє від війни: два сценарії для китайського юаня