Що визначає закон
Законом визначені правові засади примусового вилучення з мотивів суспільної необхідності об'єктів права власності РФ, як держави, яка почала повномасштабну війну проти України, та її держкомпаній.
Держава зможе націоналізувати рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи), що знаходяться чи зареєстровані на території України.
Вилучення російських активів здійснюється без жодного відшкодування. Хто саме потрапить у список для подальшої конфіскації визначатиме Кабінет міністрів. Фінальне рішення ухвалює Рада національної безпеки та оборони і вводить в дію своїм указом президент.
Усі націоналізовані активи знаходитимуться у власності уряду. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Читайте також: Гроші, нерухомість і підприємства: Україна конфіскує все російське майно
Що можна націоналізовувати
До великих активів в Україні, які перебувають у власності РФ та наближеним до Кремля бізнесменам, за інформацією ЕП, зокрема, належать:
- Київстар — офіційно компанією володіє фірма VEON, контрольний пакет якої належить російському олігарху Михайлу Фрідману та його бізнес-партнерам.
- Альфа-банк — відповідно до даних Національного банку України, на 1 січня 2022 року майже 90% акцій належать російському олігарху Михайлу Фрідману та його бізнес-партнерам.
- Банк «Форвард» — на 100% належить російському бізнесмену Рустаму Таріко, власнику російського банку «Русскій стандарт».
- Енергомашспецсталь — 92,7% акцій заводу володіє кіпрська EMSS Holding Ltd, контрольний пакет акцій якої належить російській державній корпорації «Росатом».
- «Татнєфть-АЗС-Україна» — одноосібним власником української компанії є російська «Татнєфть ім. В. Д. Шашкина», 36% акцій + 1 «золота» акція якої належать владі російської республіки Татарстан.
Читайте також: Фрідман та Авен передадуть свою частку в українському Альфа-Банку резидентам України