► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
CNBC Rapid Update — це індекс, що узагальнює 14 економічних прогнозів щодо економіки США. У порівнянні з лютневими прогнозами, оцінка росту ВВП впала на 0,3% до 3,2%. Це все одно вище за довготерміновий тренд, адже американська економіка швидко відновлюється після омікрон-штаму.
Респонденти також змінили свої прогнози щодо цьогорічної інфляції: якщо до російського вторгнення ріст цін очікувався на рівні близько 3,6%, то зараз вони прогнозують 4,3%.
Прогноз росту ВВП США до та після вторгнення Росії
Джерело: CNBC Rapid Update
Однак експерти попереджають, що багато чого буде залежати від ефекту, який ціни на нафту понад $126 за барель та на бензин у понад $4 за галон, матимуть на американську економіку.
Повне нафтове ембарго РФ означатиме ще більш песимістичний сценарій, вважають економісти.
Читайте також: Ціна на газ в Європі злетіла до рекордних $3700
Прогнози передбачають, що у другому кварталі економіка США ростиме швидше, ніж у першому: 3,5% проти 1,9%. Однак довоєнні прогнози очікували, що цей показник буде на 0,8% вище. Прогнози щодо інфляції після початку вторгнення РФ виросли на 1,7% для цього кварталу та на 1,6% для наступного. До кінця року інфляція має впасти до 2,4%.
Інфляційний прогноз США до та після вторгнення Росії
Джерело: CNBC Rapid Update
Загалом, експерти очікують, що економіка США продовжить рости.
«Ціни на енергоносії швидко ростуть, і вони можуть ще довго залишатися на високих рівнях. Але я очікую, що за кілька місяців ціни повернуться до попередніх значень, отже їхній вплив буде недовгим. А споживачі мають величезну ліквідність, зростання доходів і заощадження, на які вони можуть спертися», — вважає економіст Стівен Стенлі.
Один з факторів, що відрізняє теперішній ціновий шок від решти — це обсяг нафти, що добувається у США. Очікується, що енергокриза відіб'ється на американських споживачах, але збільшить прибутки американських нафтовидобувних компаній. Вони, в свою чергу, використовують прибутки для збільшення видобутку.
Читайте також: Ціни на нафту можуть вирости до $200 — Bloomberg
Деякі експерти менш оптимістичні. Так, Джозеф Лаворгна з Natixis вважає, що США знаходиться на порозі стагфляції, а ціни на їжу та енергоносії можуть значно зрости.
Європі буде гірше
Більшість прогнозистів сходяться на думці, що удар по Європі буде більш значним. Barclays зменшив свій прогноз росту економіки регіону до 3,5%, порівняно з лютневим прогнозом у 4,1%.
«Зростання цін на сировину та тренд на уникнення ризику на фінансових ринках — це два основні канали поширення глобального стагфляційного шоку. Причому Європа опинилася під найбільшим ризиком», — повідомляє інвестбанк.
JPMorgan зменшив прогноз зростання економіки регіону на цілий відсоток і тепер передбачає ріст ВВП на 3,2%
Читайте також: Чому дефолт Росії вже близько — Ерік Найман
Але під найбільший удар все ж потрапила Росія. Так, JPMorgan прогнозує падіння економіки РФ на 12%. Інститут міжнародних фінансів прогнозує скорочення на 15%, і допускає можливість ще вищого показника.
«Росія ніколи не буде такою, як раніше», — прокоментував головний економіст ІМФ Робін Брукс.