За попередніми оцінками ООН, найближчим часом кількість тих, хто залишив Україну, може перевищити 4 млн. Євросоюз очікує, що кількість вимушених переселенців (зокрема всередині України) досягне 7 млн.
Українці їдуть здебільшого до країн ЄС. Найбільше їдуть до Угорщини, Молдови, Румунії, Словаччини, Польщі. Близько 88 тис. українців попрямували до інших європейських країн.
«Мінфін» з'ясовував, які країни готові приймати наших співвітчизників і на яких умовах.
Що говорить ЄС
Наприкінці минулого тижня Рада ЄС проголосувала за активізацію тимчасового захисту для українців, які рятуються від розв'язаної Росією війни.
Директива про тимчасовий захист (ДТЗ) містить декілька важливих положень.
По-перше, скасовує обмеження на термін перебування в ЄС, передбачене безвізом (90 днів). Спочатку термін продовжили до 1 року. Якщо до того часу ситуація не покращиться, українцям дозволять залишитися ще на півроку, а потім — ще на стільки ж. Усього — до трьох років.
По-друге, тимчасовий захист дає українським біженцям право на проживання, доступ до ринку праці та житла, соціальну та медичну допомогу. Вони можуть відкрити бізнес, піти на курси, освоїти нову професію. Діти — закінчити шкільну освіту.
Прикордонники послаблять пильність
Єврокомісія намагалася спростити правила в'їзду до ЄС для українців. Для цього було затверджено методичні рекомендації для прикордонників країн ЄС, що є сусідами для України.
Власники біометричних паспортів можуть в'їжджати до Європи без жодних проблем. А ось ті, хто не взяв закордонний паспорт із собою або зовсім його не мав, потрапляють до окремої категорії. «Прикордонникам рекомендують видавати їм декларацію про в'їзд до ЄС та/або тимчасовий проїзний документ. Важливо, щоб у людей, які прибувають на кордон, був хоч якийсь документ — внутрішній паспорт, протермінований закордонний паспорт або свідоцтво про народження для дітей. Тоді прикордонникам буде легше встановити особу, — пише DW.
За даними видання, Єврокомісія рекомендувала спростити ввезення до ЄС особистих речей біженців. Їх можуть звільнити від сплати мит або ПДВ за некомерційне ввезення речей. Прикордонникам рекомендували також спростити ввезення домашніх тварин.
Польща
За даними Прикордонної служби Польщі, станом на 6 березня країна вже прийняла приблизно понад 700 тис. біженців. Польський уряд заявляє, що щодня прибуває ще 50 тис. осіб.
За даними segodnya.ua, на кордоні до Польщі українців пропускають «за замовчуванням». Всім, хто прибув, оформлюють тимчасовий дозвіл на перебування. Термін його дії — 15 днів. Протягом цього періоду українці можуть подати документи на набуття статусу біженця.
Вся важлива та необхідна для біженців інформація публікується на офіційних каналах:
-
пункти прийому біженців для пошуку житла, отримання їжі, одягу та медичних послуг;
-
інформаційні пункти та телефони довіри у польських містах.
Пільгові програми
Біженці з України, які отримали дозвіл на легальне перебування у Польщі, зможуть скористатися пільговими програмами, —повідомляє сайт in-poland.com. Зокрема, це:
Скільки коштує житло: Вартість оренди невеликої квартири-студії на olx.pl у країні мінімально стартує від 1 тис. злотих за квартиру-студію. Але на сайті окремо виведені пропозиції для біженців із України, серед яких є й житло.
Чехія
За даними Чеського радіо, уряд Чехії 7 березня обговорить законопроєкт про виплату біженцям із України як щомісячну фінансову підтримку п'яти тисяч крон (близько €200). Вони матимуть змогу отримати виплати протягом трьох місяців із дня прибуття до Чехії. Власникам житла, які розмістять у себе біженців, влада планує виплачувати по одній тисячі крон (приблизно €40) на людину протягом п'яти місяців.
Чеська Республіка вже активувала свій План забезпечення готовності до хвилі міграції. Це допоможе біженцям подати заявку на особливий тип візи за спрощеною процедурою, щоб залишитись, якщо це необхідно.
Допомогти біженцям у Чехії можна, зокрема, через громадянську ініціативу CESI POMAHAJI .
Активісти організації допомагають організувати виїзд 7 автобусів 4 березня на допомогу українським біженцям, збирають продукти та товари першої потреби, підшукують житло. З початку оголошення Росією війни тут зареєстрували близько 40 тис. біженців із України.
Недороге житло коштує щонайменше 2 тис. чеських крон/міс.
Угорщина
Угорщина, за даними ООН, прийняла майже 140 тис. українських біженців. Країна видає грошову допомогу для біженців на їжу та одяг, дітей забезпечують місцями у школах.
За даними ЗМІ, до сьогодні більшість українських біженців прямували до Будапешта, проте приймальні пункти у столиці Угорщини вже переповнені та створюються альтернативні варіанти в інших містах чи невеликих селищах.
Співробітники та волонтери благодійної організації «Допомога угорської реформатської церкви», Червоний хрест та Карітас-Угорщина знаходяться на залізничній станції Захоні.
Організація «Угорська баптистська допомога» обладнала приміщення зі спальними місцями у середній школі Реформатської церкви Ракзі Ференца у селі Тисабекс, за 90 км від Захоні.
300 волонтерів угорського Червоного Хреста допомагають біженцям, які перетинають кордон, готують пакети з постільною білизною та предметами гігієни, створюють інформаційні пункти та пункти першої допомоги.
У той же час, за даними noi.md, станом на 3 березня Угорщина обмежила прийом українських біженців із румунського кордону. Зокрема, вона приймає їх лише у випадку, якщо вони відповідають умовам в'їзду до Шенгенської зони.
noi.md посилається на дані Генерального інспектората прикордонної поліції Румунії, яка отримала від угорських колег інформацію про такі зміни.
Квартири з однією спальнею в Угорщині стартують від 550 євро/міс.
Молдова
За даними з Молдови, з 24 лютого до 3 березня на територію Молдови з України в'їхали майже 137 тис. українців. За цей же період Молдову залишило майже 75 тис. українських громадян.
З українських громадян, що залишилися на території Молдови, — приблизно 24 тис. осіб — неповнолітні українці, які в'їхали до Молдови за останні 172 години.
Близько 1 тис. українських біженців зараз прямують із Молдови до Румунії.
Близько 5 тис. із українських біженців у Молдові — євреї чи громадяни Ізраїлю, їх, найімовірніше, може прийняти Ашдод.
У Кишиневі молдовський Червоний Хрест відкрив притулок, де можуть розміститися до 800 осіб.
Найдешевші однокімнатні квартири коштують 100 євро/міс. Є пропозиції для біженців із окремим підрозділом щодо житла.
Румунія
За даними ООН, Румунія прийняла понад 51 тис. українських біженців. Однак румунські ЗМІ повідомили, що за перший тиждень конфлікту до Румунії прибуло понад 77 тис. українців, понад половини з яких із того часу переїхали, переважно до Західної Європи.
Так само як і Угорщина, Румунія видає грошову допомогу для біженців на їжу та одяг, дітей забезпечують місцями в школах. За даними МВС Румунії, українських біженців зараз розміщують у 6-ти регіональних центрах у повітах Тіміш, Марамуреш, Сучава, Джурджу та Бухарест, де обладнані мобільні табори.
Визначаються додаткові місця та об'єкти, які можуть бути використані для розміщення у разі зростання кількості біженців, такі як школи та готелі.
У країні нині створюється хаб для збирання та транспортування міжнародної гуманітарної допомоги в Україну. Румунський Червоний Хрест спрямував добровольців із відділень вздовж кордону для роздачі продуктів харчування, води, предметів першої необхідності та засобів гігієни для нужденних. Також роздаються SIM-картки, щоб люди могли підтримувати зв'язок зі своїми близькими.
Мінімальні ціни на квартири-студії, за даними olx.ro, стартують від 200 євро, є й інші пропозиції щодо житла для українських біженців в окремому розділі.
Словаччина
За даними ООН, Словаччина на 3 березня прийняла приблизно 72 тис. українських біженців.
На прикордонному переході в Ублі словацький Червоний Хрест поставив намети для людей, які прибувають з України. Вони надають першу допомогу, перевозять людей з обмеженими можливостями та створили служби відновлення сімейних зв'язків для людей, які шукають членів сім'ї.
Невелику квартиру-студію можна підшукати за 180 євро/міс — це поки що мінімальний показник.
Латвія
Уряд Латвії ухвалив законопроєкт щодо підтримки цивільного населення України. Наразі на документ чекає рішення сейму.
Згідно із законопроєктом, біженці зможуть отримувати допомогу у розмірі 109 євро на першого чи єдиного члена домогосподарства та 76 євро на кожного з решти членів, а також кризову допомогу. Соціальні послуги та допомога в Латвії надаватиметься без оцінки матеріального становища протягом шести календарних місяців із моменту отримання довгострокової візи.
Комісія з цивільної оборони відповідної території співробітництва прийматиме заяви громадян України на отримання необхідної підтримки, у тому числі у зв'язку з потребою у житлі, харчуванні, предметах першої необхідності, медичному обслуговуванні, освіті дітей, та інформуватиме соціальні служби самоврядувань про необхідність надання соціальної допомоги та соціальних послуг.
Німеччина
Німеччина пообіцяла, що не обмежуватиме кількість біженців із України.
«Вперше всі країни ЄС приймають військових біженців, особливо наші східні сусіди. Це зовсім інша ситуація, ніж та, яку ми мали досі у Європі», — зазначає міністр внутрішніх справ ФРН Ненсі Фрезер.
Наших співвітчизників тут приймають без жодних формальностей. Подавати заяву про надання притулку не потрібно.
Біженців із України готові взяти до себе звичайні городяни, які зустрічають їх на вокзалі.
Окрім того, як пише DW, портал wunderflats.com зібрав оголошення про безкоштовне або з великою знижкою житло, яке надається українським біженцям.
Інший портал, який збирає варіанти для українців, — unterkunft-ukraine.de. На ньому дали оголошення про тимчасовий дах над головою вже 10 тис. берлінців.
Великобританія
Влада Великобританії спростила в'їзд для українських біженців, яких хочуть забрати до себе родичі, які проживають у країні.
Міністерство внутрішніх справ Британії повідомило, що збільшило кількість зустрічей для подання на сімейну візу з 500 до 6 тис. на тиждень для прискорення подання заявок.
Крім того, для українських біженців збільшили термін перебування у країні з року до трьох років.
Також найближчим часом відкриється «маршрут необмеженого спонсорства» для українців без родинних зв'язків. Цей механізм дозволить громадам, місцевій владі та іншим спонсорам підтримати бажаючих приїхати до Великобританії. Його деталі поки що опрацьовуються.
Загалом Великобританія може прийняти понад 200 тис. біженців, які рятуються від української війни.