Торги на Мосбіржі розпочалися о 10.00 за московським часом. Ранкова сесія була скасована. Перед початком торгів Московська біржа оголосила, що на валютному ринку протягом торгової сесії межі цінового коридору автоматично не змінюватимуться. На відкриття торгів Національний кліринговий центр встановив такі межі цінового коридору: долар — від 76,1 до 90 рублів, євро — від 85,6 рубля до 101,2 Долар і євро відразу вперлися у верхній кордон.
Після відкриття сайт Мосбіржі працював із перебоями. За даними сайту Investing.com, долар у цей час піднімався до 117,8 рубля, євро майже досяг позначки 132,9 рубля.
Згодом російська валюта частково відіграла падіння. О 10.49 мск долар коштував 95,5 рубля, євро — 107,4 рубля. Вони додали 12,5 рубля та 14,4 рубля відповідно до значень, які були зафіксовані до закриття торгів у п'ятницю.
Які санкції обвалили рубль
Нинішній обвал рубля відбувається на тлі санкцій проти Банку Росії, які вже запровадив Європейський союз, а про плани ввести оголосили США та інші країни «Великої сімки».
Вони вирішили заборонити будь-які операції з резервами та активами ЦБ. Вперше про такі плани у спільній заяві пізно увечері 26 лютого оголосили лідери Євросоюзу, Франції, Німеччини, Італії, Великої Британії. У ніч на 28 лютого рішення Ради ЄС щодо санкцій було опубліковано.
Крім того, західні країни домовилися відключити російські банки, що потрапили під санкції, від системи фінансових повідомлень SWIFT, яка використовується для транскордонних операцій. Але юридично формалізованого рішення у цій частині ще немає.
Валютні торги мали розпочатися ще о 7-й ранку за московським часом, проте їх було вирішено перенести на 10 год. Незадовго до відкриття ринку Банк Росії ухвалив позапланове рішення різко підвищити ключову ставку з 9,5 до 20% .
Крім того, ЦБ заборонив російським брокерам продавати цінні папери за дорученнями іноземних клієнтів, тобто ці інвестиції фактично заморожені. Мінфін також зобов'язав резидентів продавати іноземну валюту у розмірі 80% виторгу.
Читайте також: Нові санкції проти Росії: як вмиратиме путінська Імперія зла
Мета обмежень Заходу
Західні країни назвали метою обмежень не допустити, щоб російський ЦБ допомагав у подоланні наслідків уже запроваджених західних санкцій. Заморозка його валютних резервів покликана суттєво скоротити можливості Банку Росії, у тому числі щодо підтримки національної валюти за рахунок інтервенцій (він їх розпочав для підтримки рубля 24 лютого — у день початку військових дій проти України).
Напередодні сьогоднішніх торгів ЦБ випустив припис, який забороняє брокерам з 28 лютого приймати заявки від іноземних компаній та громадян на продаж куплених у Росії активів, повідомили джерела РБК. Масовий вихід нерезидентів з облігацій та акцій впливає не лише на фондовий ринок, а й на валютний, оскільки іноземці продають виручені за активи рублі, збільшуючи попит на долари та євро.
Читайте також: Росію відключають від SWIFT: розпочалася підготовка до застосування санкції
Раніше повідомлялося
Станом на 18 лютого міжнародні резерви Банку Росії становили $643,2 млрд. На 1 лютого вони розподілялися так:
- $311 млрд у іноземних ЦП;
- $152 млрд — у готівковій валюті та депозитах у банках за кордоном;
- близько $30 млрд — у резервах МВФ у спеціальних правах запозичення (SDR, розрахункова одиниця МВФ);
- $132 млрд — у золоті на території Росії.
Новий пакет санкцій передбачає заморожування міжнародних резервів російського центробанку. Він стане першим великим ЦБ, проти якого застосовано такий захід впливу (досі під заморозку міжнародних активів потрапляли центробанки Ірану, Венесуели, Сирії).
За підрахунками РБК, якщо США, ЄС, Великобританія та Канада заблокують активи Банку Росії, він може втратити доступ до майже 60% ($340 млрд) своїх резервів.