Своїх коштів замало?
Слід зазначити, що банківський сектор має значну ліквідність у розмірі близько 230 млрд грн. Але 24 лютого НБУ затвердив «військову» Постанову № 18, якою передбачено надання банкам беззаставного рефінансування на строк до 1 року з можливістю пролонгації на такий же термін. За інформацією «Мінфіну», левова частка рекордного рефінансу (близько 21 млрд грн) була виділена саме за цією програмою. Мабуть, банки вирішили взяти рефінансування про запас.
Вистачить на 10 днів
Судячи з усього, саме через такі апетити НБУ вже увечері того ж дня (24 лютого) запровадив ліміт. Максимальний обсяг «воєнного» рефінансу не може перевищувати 30% від депозитного портфелю фізосіб станом на 23 лютого.
Враховуючи, що цей показник становить близько 700 млрд грн, граничний обсяг «воєнного» рефінансування становить 210 млрд грн. Тобто такими темпами банки виберуть його за 10 днів. Щоправда, НБУ зберіг за собою право переглядати граничне значення залежно від ситуації.
Рекордні обсяги
Виданий обсяг кредитів рефінансування 24 лютого побив рекорди майже дворічної давнини, коли на початку пандемії за 1 день банки позичали в НБУ щонайбільше по 10−11 млрд грн.
З 1 жовтня минулого року НБУ припинив програму довгострокового антикризового рефінансування. З тих пір видавалися кредити на строк не більше 90 днів.