Регулятор заборонив українським банкам угоди з російськими та білоруськими рублями, а також операції, учасником яких є юридична або фізична особа, яка перебуває у РФ чи Білорусі, та виконання зобов'язань перед такими особами.
Але є ще інші важливі моменти, які одразу вплинуть на поведінку валютного та ресурсного міжбанківського ринків.
Зокрема, це:
1) Обмежено бланкове рефінансування. Банк може отримати таке рефінансування у розмірі, що не перевищує 30% залишків коштів фізичних осіб на 23 лютого.
Що це означає: У першій версії постанови НБУ говорив, що готовий надавати банкам необмежену суму рефінансу. Тобто тепер Нацбанк наголошує на тому, що за рахунок його ресурсів банки насамперед мають закривати зобов'язання перед населенням. І каже, що безконтрольної роздачі ресурсів і за фактом емісії він не допустить.
2) НБУ може здійснювати за зверненням банків дострокове погашення депозитних сертифікатів НБУ не пізніше наступного робочого дня з дня звернення. Погашення відбувається за номінальною вартістю з виплатою відсотків за фактичний час від дати розміщення сертифікатів до дати їхнього погашення.
Чому так: Регулятор, по суті, пропонує певну додаткову підстраховку банкам у разі розриву строків між термінами погашення цих паперів банкам та сумою ресурсів, які їм треба витратити зараз на виконання своїх зобов'язань перед клієнтами.
3) Пом'якшені деякі валютні обмеження: банки, що мали залишки валютних цінностей (валюта, зливки дорогоцінних металів тощо) у касах до 24 лютого, можуть продавати їх клієнтам. Також банки можуть продавати клієнтам валюту за рахунок власної валютної позиції для виконання цими клієнтами своїх зобов'язань за кредитними договорами (зокрема відсотками) перед банками.
Що це дає фінансистам: Банки знову почнуть хоча б частково заробляти на цьому за рахунок попереднього викупу валюти у клієнтів та перепродажу її своїм позичальникам для виконання кредитних зобов'язань.
4) Визначено перелік умов, за яких фінустановам дозволяється здійснювати за дорученням клієнтів торгівлю валютними цінностями та перекази валютних цінностей з України, а також порядок здійснення цих операцій.
Для чого це треба: НБУ надає можливість клієнтам банків купувати валюту і проплачувати її за досить широким спектром операцій: від продажу клієнтами іноземної валюти в готівковій/безготівковій формі банкам до оплати лікування за кордоном та сплати розрахунків з міжнародними платіжними системами. Повний список цих підстав можна прочитати тут.
5) Встановлено порядок проведення щоденних угод щодо купівлі доларів США Нацбанком у банків. Регулятор укладатиме подібні угоди через Refinitive (колишній Reuters) та Bloomberg із кратністю лотів у $500 тис.
Навіщо це потрібно: Цього не було прописано у початковій Постанові НБУ. Тому за фактом банки не мали можливості повноцінно працювати з регулятором.
Читайте також: Ощадбанк (МР Банк) та Промінвестбанк поставили на ліквідацію
Що з міжбанком
Міжбанк вже другий день за фактом завмер. Особливого обсягу валютних операцій серед клієнтів за фіксованим безготівковим курсом долара та євро не спостерігається.
Готівковий ринок
Через бої на всій території України практично всі обмінники банків та фінкомпаній закриті. Ніхто з фінансистів не хоче ризикувати життям клієнтів та персоналу. Вони також не хочуть брати на себе великі курсові ризики в цей момент.
Ті, хто продовжує працювати у цій обстановці, виставляють спред за курсом долара в межах 2−4 гривень, євро — до 6 гривень і вище. По суті, це вже не ринок, а просто певний диктат обмінок для покупців і продавців. Основній частині населення зараз явно не до валюти.
Мобільні додатки
У валютних цінниках мобільних програм більшості банків без істотних змін. Станом на вечір п'ятниці Приватбанк, наприклад, котирував долар у межах 29,25/31,1526 гривень та євро 32,60/35,2112 гривень.
Monobank оцінював американську валюту на рівні 29,25/31,15 гривень та євро — 32,60/35,21 гривень.
Тенденція виставлення у мобільному додатку значної різниці між купівлею та продажем за курсом долара та євро збережеться і на майбутнє. В основному поки що банки більше орієнтуються на купівлю валюти, ніж на її продаж.