Поки що йдеться загалом про 6 фінустанов, одна з яких не є класичним банком. Це — російська держкорпорація Зовнішекономбанку (ВЕБ), якій, до речі, досі належить вітчизняний Промінвестбанк.
США проти ВЕБу
ВЕБ включений до так званого SDN-list. За правилами OFAC (Office of Foreign Assets Control, підрозділ Мінфіну США, що відповідає за правозастосування в галузі санкцій), обмеження автоматично поширюються і на всі юрособи, у яких у фігуранта списків частка від 50%.
Таким чином, під санкціями разом із ВЕБом опинилися 25 його «дочок», серед них OFAC перераховує «ВЕБ-лізинг», «Російський експортний центр», Росексімбанк, компанію «Сібвуглемет», дочірні банки ВЕБу в Україні та Білорусії.
Також під санкції потрапив футбольний клуб ЦСКА, 77,6% якого належить ВЕБ.
Згідно з документом, США дали термін до 24 березня на згортання операцій із ВЕБом та його дочірніми структурами.
Слід зазначити, що ВЕБ вже давно знаходиться під санкціями, але не під блокуючими, а секторальними — набагато м'якшими.
Через них з 2014 р. ВЕБ виявився фактично відрізаним від західних ринків капіталу і, не маючи можливості рефінансувати зовнішній борг, отримував на його обслуговування субсидії з федерального бюджету.
У держкорпорації запевняють, що організація продовжить виконувати прийняті на себе зобов'язання. «ВЕБ завжди дотримується законодавства країн, у яких реалізує свої проекти», — повідомила прес-служба ВЕБ.
Подвійний удар по Промзв'язокбанк
Найбільшим із постраждалих банків є Промзв'язокбанк (ПЗБ), проти якого санкції запровадили як Великобританія, і США, які назвали його «військовим» банком.
ПЗБ належить державі, будучи основним кредитором оборонно-промислового сектора РФ та обслуговуючи 70% держоборонзамовлення. Банк входить до системно значимих кредитних організацій РФ і займає 6-е місце в ренкінгу «Інтерфакс-100». До вчорашнього дня щодо ПЗБ не діяло жодних обмежень з боку іноземних держав, хоча його позиціонування як «банку для оборонки» робило його вразливим.
Санкції накладають низку обмежень для проведення операцій в інвалюті, включаючи угоди з цінними паперами, обслуговування рахунків, і навіть використання карток банку у державах, що оголосили санкції.
Банк «Росія» контролюється другом Путіна
У списку санкцій Великобританії опинився банк «Росія», підконтрольний Юрію Ковальчуку. Вперше США ввели обмеження щодо банку ще у 2014 р. І тоді ж клієнти банку зіткнулися з тим, що у них перестали працювати картки Visa та Masterсard.
Не обійшлося без конфузів. Головний офіс АКБ «Росія» знаходиться у Петербурзі на вулиці Растреллі. Але в списку санкцій Великобританії адреса цього банку вказана як Москва, Неглінна, 12. За цією адресою знаходиться російський Центробанк. Можливо, англійські чиновники переплутали банк «Росія» із Банком Росії, тобто із ЦБ, російським фінансовим регулятором.
Великобританія покарала три банки за роботу в Криму
Генбанк відомий тим, що одним із перших російських банків почав працювати в Криму після незаконної анексії півострова і став опорним банком для самопроголошеного кримського уряду. За це вже у 2015 році він потрапив під санкції США, а після цього відмовився від випуску карток Visa та Masterсard і перейшов на російські карти «Мир».
У Генбанку запевняють, що нові санкції не вплинуть на його діяльність.
«Можу сказати абсолютно однозначно, що включення банку до списку санкцій, жодним чином не позначиться на діяльності нашої фінустанови і приводів для занепокоєння немає», — наводиться на сайті заява голови правління Генбанку.
Так само за діяльність у Криму потрапив під британські санкції Індустріальний ощадний банк.
Чорноморський банк розвитку та торгівлі (ЧБРР) — це історично кримський банк, який до анексії був частиною української банківської системи.
Наразі ЧБРР займає 197-е місце у банківській системі Росії. Ключовим власником банку є, так зване, «Мінмайно Криму».
Нинішні санкції — також не перші, на які зазнає банк. У 2017 р. санкції ввело Управління з контролю за іноземними активами (США), у 2018 р — українська влада (діє до 2024 року).