► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Видання посилається на дані аналітиків RBC і Bernstein, які очікують, що Shell у 2022 році проведе buyback на $12 млрд, Chevron викупить свої акції на $3−5 млрд проти $1,4 млрд минулого року. British Petroleum планує провести buyback на $4 млрд.
Рішення компаній ґрунтується на різкому стрибку цін на енергоносії минулого року. Вартість нафти тримається на рівні $90 за барель і вище вперше з 2014 року, ціни на газ перевищують $800 за тисячу кубометрів. На цьому фоні прибуток енергетичних компаній за минулий рік помітно зріс.
Читайте також: Brent до $100 за барель: Morgan Stanley змінив власну оцінку щодо ціни на нафту
Останній рекорд викупу акцій був зафіксований у 2008 році — сума buyback досягла $46 млрд.
Навіщо компанії викуповують свої акції
Компанія викуповує папери в акціонерів і фактично забирає з обігу на фондовому ринку певну частину своїх акцій.
Найчастіше корпорації оголошують про зворотний викуп, коли в них накопичується вільна готівка, яка не знаходить застосування в інвестиціях для розвитку компанії. Зворотний викуп дозволяє збільшити фактичні частки найбільших акціонерів та зміцнити їхні позиції.
Тим більше, що в умовах сильної конкуренції, якщо велика компанія має достатньо вільних коштів, але в неї зараз немає нових напрямків для розвитку та для вкладення свого капіталу, інвестори можуть розцінювати це як ознаку стагнації бізнесу та починають продавати її акції — папери падають у ціні, а чим дешевші акції, тим легше можна перекупити значні частки акцій компанії. Це створює ризики зміни власника чи поглинання.