По-перше, поки що інформаційний фон про можливу агресію РФ проти України досяг свого піку. Частина політиків на ньому відверто піариться, а частина гравців та спекулянтів спробує максимально заробити на страхах і нервах менш стійких учасників торгів.
Думка «Мінфіну» — треба не метушиться, а спокійно кожному робити свою роботу. І не брати участь у черговому загоні оленів за курсом. Програє панікуючий. Після спроб максимально підняти курс — піде відкат котирувань.
По-друге, сьогодні позачергове та закрите засідання ФРС США. Порядок денний, якщо відкинути фінансові нюанси за авансовою ставкою та ставкою дисконтування — що робити з інфляцією і як протистояти її зростанню та виходу з-під контролю. На чутках, інсайді, розмовах вже тепер американських політиків та економістів — чекаємо на нові ралі по парі євро/долар. Це неминуче призведе до стрибків курсу євро щодо гривні, як мінімум ще протягом 2−3 днів.
По-третє, поведінка нерезидентів та місцевих гравців. Нерезиденти продовжать вихід із українських паперів і не лише через чутки про агресію, а й через майбутню зміну політики ФРС США вже в березні цього року, а то й раніше. Це впливатиме на міжбанк і головне, щоб іноземці не почали панікувати за новинами довкола ситуації з РФ. У будь-якому разі, поки що цей фактор іноземців на ринку ОВДП — працює проти гривні.
А ось місцевим гравцям треба фінансувати свої поточні господарські операції та готуватися до майбутнього періоду сплати податків. Експортери уважно стежитимуть за курсовим трендом найближчим часом і продаватимуть валюту максимально дорого. А ось наскільки дорого — вже залежить від стійкості покупців.
«Поведуться» вони на розгойдування курсу — котирування підуть ще вище. Зможуть тверезо оцінити ситуацію — спекулятивна хвиля спроб загнати курс вгору швидко закінчиться і ринок повернеться до звичайного ділового ритму.
По-четверте, інтервенції Нацбанку. Це ключове найближчими днями. Регулятору в будь-якому випадку треба жорстко гасити будь-які спроби розгойдати курс і в нього є для цього всі можливості. Від професіоналізму НБУ, частоти виходів, тактики інтервенцій та їхніх цінників — зараз за фактом і залежить курсовий тренд на міжбанку, а також рівень стрибків котирувань.
«Мінфін» впевнений, що Нацбанк зараз впорається з ситуацією і не довго чекатиме з проведенням інтервенцій. Тож чекаємо на його постійні виходи на ринок у найближчі декілька днів для вирівнювання попиту та пропозиції на міжбанку.
По-п'яте, реакція населення. Поки що громадяни не скуповують валюту за будь-яким курсом і черг поруч із обмінниками не спостерігається. Їх дивує курс продажу долара в обмінниках, але поки не більше. А частина людей навіть сподівається на цьому заробити та здає валюту.
Щоправда, тут виникає цікава реакція обмінників — у них нібито «немає великих обсягів гривні» для купівлі валюти у громадян. А це говорить про те, що багато хто з них стоять за фактом на продажі долара, а не на купівлі його за високим курсом. І про це теж варто замислитися панікерам за курсом та всепропальщикам.
Активність учасників торгів у понеділок за прогнозами «Мінфіну» перебуватиме в межах 460−650 угод при загальній сумі операцій у межах до $170−260 млн.
Ще раз закликаємо клієнтів та громадян не піддаватися паніці та не брати участь у загоні лосів, хоча спроби такого розвитку подій на валютному ринку сьогодні будуть досить частими. Усі добре пам'ятають, як це все проходило в січні з наздоганянням курсу до 29 гривень.І як швидко все стихло і ринок заспокоївся з поверненням до рівнів 28 гривень і навіть нижче. Так що — не наступаємо на ті ж самі курсові граблі.
На момент виходу статті Нацбанк вже на ринку і продав перші 30 млн по 28,30 гривень. Зараз знову стоїть із продажем вже через запит кращого курсу та закриває найдорожчі із заявок.
Курси міжбанку, за прогнозом «Мінфіну» 14 лютого будуть у дуже широких межах: долар — коридор 28,30 — 28,90 грн, євро — коридор 32,20 — 32,90 грн.
На готівковому ринку цінники в обмінниках фінкомпаній та банків будуть знаходитись сьогодні також в дуже широких межах:
Долар: коридор купівлі та продажу 28,00 — 29,30 грн при спреді в обмінниках фінкомпаній до 40 коп., а в касах банків — до 60 коп.
Євро: у банках коридор від 31,70 до 33,20 грн при спреді до 60 коп., а в обмінниках фінкомпаній — коридор від 32,00 до 33,00 грн при спреді в межах до 45 копійок.
Котирування готівкового валютного ринку на 10 ранку:
Курс долара в банках: прийом 28,00 — 28,40 грн і продаж 28,65 — 29,20 грн.
В обмінниках фінкомпаній: купівля 28,40 — 28,51 грн та продаж 28,70 — 29,10 грн.