► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Що кажуть в НБУ
За словами Ніколайчука, згаданий прогноз базується на очікуванні, що інфляція впродовж року поступово вгамовуватиметься.
«Ми очікуємо, що цього року вона знизиться до 7,7%, а вже в середині наступного року ми увійдемо до цільового діапазону 5% ± 1 в.п.» — зазначив він.
Втім зауважив, що на останньому засіданні монетарного комітету НБУ члени Правління вирішили, що логічніше буде затвердити як базовий сценарій нашого макроекономічного прогнозу той, що передбачає дещо швидшу деескалацію — упродовж першого кварталу.
Читайте також: Національний банк підвищив облікову ставку з 9% до 10%
Відповідно до цього сценарію у нас облікова ставка має бути підвищена до 10% у січні і ще додатково до 11% на березневому засіданні.
«Але хочу наголосити, що це підвищення до 11% у березні, яке закладено у наш макроекономічний прогноз, не є нашим зобов’язанням. Рішення прийматиметься на початку березня з урахуванням розвитку ситуації протягом лютого», — підсумував пан Ніколайчук.
Як змінювалася ставка
Нагадаємо, що у вересні 2021 року регулятор ухвалив рішення підвищити облікову ставку з 8% до 8,5% річних.
Цикл зниження облікової ставки почався в квітні 2019 року, коли регулятор знизив її з 18% до 17,5%. Після цього протягом минулого року Нацбанк переглядав її розмір ще кілька разів.
Максимальна облікова ставка в Україні становила 30% (березень-серпень 2015), а мінімальна 6% (червень 2020 — березень 2021).