Деталі викупу
«Мінфін у грудні витратив десь $170 млн на викуп ВВП-варантів. Уряд зекономив минулого року на відсотках по держборгу (порівняно з планом), тож міг собі дозволити такі витрати. Було би звісно краще зараз купувати, коли вони впали в ціні, але хто ж їм це дозволить сьогодні», — повідомив Паращій.
Що відбувається з ВВП-варантами
Під час січневого загострення очікувань нападу РФ на Україну котирування ВВП-варантів впали до 73,7% від номіналу.
Згідно файлів Держказначейства, станом на кінець листопаду виплати за державними деривативами становили 997,724 млн грн. Йдеться про виплату $40,75 млн тримачам ВВП-варантів у травні 2021 року за економічне зростання 2019 року.
Читайте також: Україна вперше виплатила $40 мільйонів за ВВП-варантами
Проте вже станом на кінець грудня показник виплат за державними деривативами зріс до 5,633 млрд грн.
Враховуючи, що виплата доходу за ВВП-варантами відбувається лише один раз на рік, зростання витрат у грудні на 4,635 млрд грн (це $170 млн за курсу близько 27,2 грн/$) могло бути викликано лише викупом ВВП-варантів.
«Посилено готуємося до майбутнього економічного зростання», — зазначив Паращій. Йдеться про те, що виплати за ВВП-варантами прив'язані до зростання ВВП і будуть тривати до 2041 року.
Мінфін на своєму сайті про такий викуп ще не повідомляв.
Передісторія
Україна дозволила собі викуповувати ВВП-варанти, які були випущені в рамках списання в 2015 році 20% єврооблігацій, лише в 2020 році. І одразу в серпні 2020 року вперше оголосила про викуп на ринку приблизно 10% ВВП-варантів.
За номінальною вартістю вони коштували $320 млн, а за ринковими котируваннями (на рівні 86% від номіналу) — $275 млн.
Мінфін обіцяв продовжувати викуп ВВП-варантів.
Сумарно Мінфін викупив вже 16,6% емісії, підрахував Олександр Паращій.
Довідка
ВВП-варанти з’явилися як продукт реструктуризації боргу у 2015 році, коли кредитори в обмін на них погодилися списати $3,6 млрд боргу України. Сумарна номінальна вартість українських ВВП-варантів становить $3,24, а термін їхнього обігу закінчиться у 2040 році.
Виплати можливі з 2021 року, але показник ВВП, від якого вони залежатимуть, — це показник розвитку економіки за два роки до того, у 2019 році. Тоді економіка зросла на 3,2%.
За правилами варантів, Україна не платить кредиторам, якщо економіка зростає повільніше, ніж 3%. При зростанні ВВП від 3% до 4% на рік кредитори можуть розраховувати на 15% цього одного відсотка зростання.
Що таке ВВП-варанти
Варанти, або інструменти відновлюваної вартості (VRI) — це боргові папери, які інвестори отримують замість списаної частини боргу. Виплати за варантами прив’язані до темпів зростання економіки. Тобто якщо економіка країни не росте або росте повільніше, ніж зазначено в угоді з кредиторами, то держателі варантів не отримують виплати.
Українські ВВП-варанти були випущені в рамках реструктуризації держборгу у 2015 році замість єврооблігацій на номінальну суму $3,2 млрд і не є частиною держборгу країни.