► Підписуйтесь на «Мінфін» у Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Рейтинг світових валют
За даними Bloomberg, на першому місці за рівнем девальвації замбійська квача, на другому місці українська гривня, а на третьому — російський рубль.
Читайте також:Bloomberg назвав саму дохідну валюту в світі в 2021 році. У топ-10 — українська гривня
Що відбувається з гривнею
З 24 січня гривня відновила падіння до долара. Причиною стало погіршення фону новин щодо можливої агресії РФ, інформація про евакуацію сімей дипломатів США, а також заяви утриматися від відвідування України.
Крім того, ситуацію посилює погіршення епідеміологічної ситуації. Івано-Франківська область та Рівненська перейшла до червоної зони, а темпи зростання захворювань в інших регіонах вказують, що червону зону також незабаром запровадять у багатьох регіонах.
З початку 2022 року НБУ для стабілізації ситуації вже продав із резервів понад $1 млрд (чисте сальдо), а гривня у 2022 році девальвувала на 5,1%.
27 січня, на момент написання новини, на торгах «танці» навколо психологічного рівня 29 гривень продовжуються.
За словами фінансового аналітика «Мінфіну» Олексія Козирєва, основною причиною такого антирекорду за курсом гривні є не економіка, а саме політика та загроза воєнного конфлікту з РФ.
Читайте також: Тиск на гривню. Що буде з курсом цього тижня — аналітик
«І рядові експортери, і рядові імпортери зараз зайняті суто поточною господарською діяльністю. Попереду кінець завжди непростого першого місяцю року. Ціни на метал, руду, с/г продукцію зараз досить сприятливі для України та „псує“ картину для нас лише зростання цін на енергоносії. Тому, якщо дивитися на вітчизняну економіку — передумов для обвалу гривні особливих немає», — каже аналітик.
Він зазначив, що вихід нерезидентів з ОВДП у такій ситуації був досить прогнозованим, але рівень готовності їх до розпродажу своїх паперів — це вже індивідуальні особливості цих інвесторів.
«І якщо частина великих власників-іноземців — були готові поступитися частиною прибутковості, але не втратити її всю, тому що працюють на користь великих пенсійних фондів тощо, то спекулянти — не лише самі почали скидати свої папери, а й періодично навіть грати з ОВДП у моменти їх просідання на ринку через ситуацію, що склалася. І зараз розпродажі Нацбанку резервів для підтримки гривні — це в основному продажі валюти саме нерезидентам», — зазначив Козирєв.
Аналітик упевнений, що якщо військова складова зараз піде з порядку денного — ми побачимо зміцнення позицій гривні до «довоєнних» рівнів та швидке відновлення вартості ОВДП та валютних євробондів.
Психологія страху в іноземних інвесторів — нині головна причина антирекордів гривні.
Читайте також: Україна VS Росія: чи буде війна? Вплив воєнного конфлікту на економіку України
Нагадаємо
Раніше «Мінфін» писав, що в Російській Федерації фінансова криза — рубль серйозно обвалився і на цьому фоні центробанк країни-агресора вирішив припинити купувати валюту.
«Мінфін Валюта «— безкоштовний мобільний застосунок, в якому доступна вся необхідна інформація — від курсів валют усіх українських банків до розташування пунктів обміну: Google Play або AppStore.