Вчорашній активний обвал гривні став несподіванкою для багатьох і знову «налякав» покупців валюти та спантеличив продавців. Перші не можуть зрозуміти, чого очікувати надалі від гривні і віддадуть перевагу купувати валюту на побоюваннях її подальшого зростання. А другі, враховуючи зліт курсу — не будуть особливо поспішати з її продажем, сподіваючись продати максимально дорого.
У результаті — шарахання за попитом та пропозицією валюти на торгах тільки збільшаться і це лише посилить спекулятивну складову на міжбанку. Нацбанку знову доведеться гасити курсові пожежі, і, схоже, знову на великі суми від $50 млн до $100 млн.
Поведінка учасників торгів сьогодні буде хаотичною, а виходи великих покупців і продавців кардинально змінюватимуть співвідношення попиту та пропозиції на ринку і курсовий тренд.
Аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП 25 січня не надасть великої підтримки гривні. Чиновники після консультацій з первинними дилерами скоротили пропозицію паперів з шести видів до чотирьох і залишили облігації: на 91, 357,448 і 749 днів.
За такого розкладу з валютою і політикою — особливих обсягів розміщення ми не очікуємо. За нашими прогнозами, на аукціоні 25 січня Мінфін зможе продати паперів на суму максимум до 3,3 — 4,9 млрд гривень з прибутковістю від 10,95% до 13,00% річних. Основними покупцями облігацій залишаться держбанки. А найбільш затребуваними будуть облігації на три місяці, оскільки мало хто з інвесторів зараз готовий ризикувати на великі терміни.
Сама обстановка на валютному міжбанку залишиться нервозною, що позначатиметься і на поведінці готівкового ринку. Пройде певна гра «на підвищення», тому що власники обмінок мають бажання заробити на страхах громадян. Апетити фінансистів щодо котирувань продажу готівкового долара та євро будуть обмежені реальним платоспроможним попитом з боку населення на валюту та рівнем конкуренції у своєму регіоні.
«Мінфін Валюта» — безкоштовний мобільний застосунок, в якому доступна вся необхідна інформація — від курсів валют усіх українських банків до розташування пунктів обміну: Google Play або AppStore .
Нового подальшого обвалу курсу ми не прогнозуємо, тому що вчорашня девальвація гривні призведе до певної корекції як поведінки покупців (не всі готові так дорого платити за валюту і будуть знімати частину заявок на купівлю), так і продавців (вони боятимуться здешевити і не поспішають пропонувати всі обсяги наявної валюти).
Тому швидше за все — на нас чекає сьогодні корекція курсу, але без значного зльоту котирувань. При цьому протягом дня будуть робитися спроби чергового «загону оленів» з боку окремих великих гравців-продавців, але вони будуть впиратися в обсяг платоспроможного попиту з боку покупців, який насправді — невеликий. Головними «обурювачами спокою» щодо зростання курсу з допомогою підвищення попиту валюту — будуть знову нерезиденты.
При такому спекулятивному розкладі на ринку «Мінфін» все ж таки рекомендував би поки не метушиться і почекати вирішення ситуації, а не скуповувати валюту за відверто завищеним курсом.
За розрахунками Мінфіну обсяги операцій на торгах у вівторок складуть не менше $180−270 млн при укладенні до 530−630 угод.
Курси міжбанку, за прогнозом Мінфіну, 25 січня будуть у межах: долар — коридор 28,50 — 28,75 грн, євро — коридор 32,20 — 32,50 грн.
На готівковому ринку цінники в обмінниках фінкомпаній та банків будуть перебувати в межах:
Долар: широкий коридор купівлі та продажу 28,35 — 29,00 грн при спреді в обмінниках фінкомпаній близько 20 коп., а в касах банків 20−25 коп.
Євро: у банках знову буде дуже широкий коридор цінників від 31,90 до 32,70 грн при спреді до 25−30 коп, а в обмінниках фінкомпаній — в межах коридору від 32,20 до 32,90 грн при спреді до 25 копійок.
Котирування готівкового валютного ринку на 10 ранку:
Курс долара в банках: прийом 28,35 — 28,60 грн і продаж 28,65 — 28,97 грн.
В обмінниках фінкомпаній: купівля 28,55 — 28,70 грн та продаж 28,85 — 28,95 грн.