► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Це поганий знак для гривні, тому що в цьому випадку великі покупці поспішають швидше закрити свої угоди на побоюваннях подальшого подорожчання валюти. І це робить їх легкою здобиччю як продавців валюти з реального сектора, так і спекулянтів. А також створює негативний настрій на ринку за перспективами гривні найближчим часом.
Частина клієнтів знову заговорила «про долар на міжбанку по 28», а найгарячіші голови розмірковують вже і про кінцеву мету в 28,50 гривень за долар на торгах до кінця січня.
У цій ситуації Нацбанк має лише два виходи.
Варіант перший — щоденні активні інтервенції з продажем по $50−100 млн на день та погашення цього ажіотажу протягом 3−5 робочих днів.
Варіант другий — невеликий щоденний продаж валюти в межах $5−30 млн з метою показати свою присутність на ринку, але із загальною тенденцією на девальвацію нацвалюти до рівня 27,85−28,10 гривень найближчим часом.
Обидва варіанти не найкращі, але вибір робити треба.
У першому випадку -така тактика регулятора призведе до зниження ЗВР, але хоч якось стримає інфляційні наслідки швидкого зростання курсу.
У другому — посилить тиск на ціни в країні на тлі розмов чиновників «на користь бідних» про те, що вони все ж таки «борються» з інфляцією, але при цьому курс зростає з незалежних від них причин.
На думку «Мінфіну» — Нацбанку треба жорстко закривати зараз попит на валюту і не допускати спекулятивного розгойдування курсу, інакше про 5% інфляції по 2022 році (як хочуть чиновники) їм можна забути.
«Мінфін Валюта» — безкоштовне мобільне додаток, у якому доступна вся необхідна інформація — від курсів валют усіх українських банків до розташування пунктів обміну
Економіка інертна і всі компанії почнуть відразу закладати максимальний курс у свої цінники, що у поєднанні зі зростанням цін на енергоносії та продукти харчування просто підірве ціни та забезпечить їхнє нове зростання на двозначні цифри відсотків.
Більше того, «давити» курс треба вже зараз, поки ажіотаж не перекинувся і на готівковий ринок. Тому що підключення до цього процесу населення — свідомо програшний варіант для гривні, і він якраз і буде зовсім не підконтрольним регулятору.
Від сьогоднішніх рішень Нацбанку та його тактики та сум інтервенцій — багато в чому вже залежатиме загальний курсовий тренд на міжбанку, як мінімум, на перший квартал 2022 року. І це треба вже враховувати всім гравцям ринку та самому НБУ.
За розрахунками Мінфіну обсяг операцій 13 січня на міжбанку складе не менше $140−220 млн при укладенні до 540−620 угод. Частина клієнтів поспішатиме ще й у зв'язку з тим, що у понеділок США відзначають День Мартіна Лютера Кінга та розрахунки по долару в Україні відбуватимуться на ТОМі.
Тому багато хто воліє вже сьогодні закрити свої основні операції в доларі, щоб за п'ятницю вже тільки провести невеликі «рихтування» своїх розрахунків по цій валюті перед вихідними. Тиск на курс гривні збережеться.
Курси міжбанку, за прогнозом «Мінфіну» 13 січня будуть у межах: долар — коридор 27,60−27,85 грн, євро — коридор 31,60 — 31,95 грн.
На готівковому ринку цінники в обмінниках фінкомпаній та банків будуть перебувати в межах:
Долар: коридор купівлі та продажу 27,50 — 28,00 грн при спреді в обмінниках фінкомпаній до 20 коп., а в касах банків — до 25 коп.
Євро: у банках коридор від 31,15 до 32,00 грн при спреді в 20−30 коп., а в обмінниках фінкомпаній — у межах коридору від 31,45 до 31,95 грн при спреді до 25 копійок.
Котирування готівкового валютного ринку на 10 ранку:
Курс долара в банках: прийом 27,50 — 27,71 грн і продаж 27,80 — 28,00 грн.
В обмінниках фінкомпаній: покупка 27,70 — 27,82 грн і продаж 27,87 — 27,95 грн.