► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Девальваційні настрої на міжбанку зберігаються і це відбивається і на готівковому ринку. Власників обмінок під час виставлення цінників продажу долара та євро зараз стримує лише обсяг реального платоспроможного попиту населення, який невеликий.
Наближення та загроза омікрону у поєднанні з невизначеністю подальших перспектив української економіки на тлі зростання цін на товари та послуги — скорочує можливості громадян та дрібного бізнесу з купівлі валюти. У виграші поки що лише продавці енергоносіїв, у яких з настанням морозу — просто «бінго».
У цій ситуації продавці валюти не мають підстав знижувати свої апетити при продажу дефіцитної валюти. Допомагають їм у цьому спекулянти, які також готові заробити на страхах покупців.
У результаті зростає роль Нацбанку, тактики та сум його інтервенцій, а також його оперативність. А ось із цим не завжди чиновники демонструють позитивний результат. Вчорашня затримка регулятора з реакцією на зростання котирувань у середині дня — тому яскраве підтвердження. Адже НБУ варто пам'ятати, що розкрутка курсу призведе тільки до ще більшого зростання цін при інфляції, яка вже офіційно досягла 10% за рік і поставила антирекорд з 2017 року. З огляду на те, що Нацбанк усіх переконує у її поверненні до планового рівня в 5% по 2022 року — такий початок року зовсім недоречний.
Страх подальшого зростання котирувань, спекулятивні ігри та досить стримана пропозиція валюти з боку експортерів — ось основні проблеми для гривні на сьогоднішніх торгах.
Нацбанку потрібно «ламати» курсовий тренд на подальше зростання котирувань за допомогою активних інтервенцій, інакше він втратить стратегічну ініціативу на міжбанку і за фактом спровокує черговий виток цін. Отже, проблема згладжування курсових коливань зараз дуже актуальна для всього ринку, за винятком експортного лобі, яке від цього лише виграє.
«Мінфін Валюта» — безкоштовний мобільний застосунок, в якому доступна вся необхідна інформація — від курсів валют усіх українських банків до розташування пунктів обміну: Google Play або AppStore .
За розрахунками Мінфіну обсяг операцій 12 січня на міжбанку складе не менше $150−210 млн при укладенні до 500−570 угод. Як і всі дні цього тижня, тиск на курс гривні збережеться. І чим оперативніше Нацбанк сьогодні з'явиться на ринку з інтервенціями з продажу долара, тим більша ймовірність придушення курсових коливань на міжбанку, чого вже явно вимагає ситуація.
Курси міжбанку, за прогнозом «Мінфіну» 12 січня будуть у межах: долар — коридор 27,55−27,80 грн, євро — коридор 31,30 — 31,60 грн.
На готівковому ринку цінники в обмінниках фінкомпаній та банків будуть перебувати в межах:
Долар: коридор купівлі та продажу 27,30 — 27,85 грн при спреді в обмінниках фінкомпаній до 20 коп., а в касах банків — до 20−25 коп.
Євро: у банках коридор від 30,80 до 31,60 грн при спреді в 20−25 коп., а в обмінниках фінкомпаній — у межах коридору від 31,10 до 31,50 грн при спреді до 25 копійок.
Котирування готівкового валютного ринку на 10 ранку:
Курс долара в банках: прийом 27,30 — 27,59 грн і продаж 27,65 — 27,80 грн.
В обмінниках фінкомпаній: покупка 27,55 — 27,64 грн і продаж 27,75 — 27,85 грн.