Досвід збитих літаків
Відповідь проста: будь-яка історія успіху — це завжди везіння, при цьому найцінніша інформація залишається в головах тих, хто успіху досягти не зміг.
Цей феномен був вперше описаний під час Другої світової війни.
Математик Абрахам Вальд вивчав розташування пробоїн, отриманих американськими бомбардувальниками під час виконання бойових завдань.
Найчастіше ворожим вогнем були уражені крила, стабілізатори та фюзеляж, найменше пробоїн припадало на кабіну пілота, двигуни та паливну систему. Здавалося б, зміцнювати потрібно саме ті місця, які отримали найбільше пошкоджень, проте Вальд вирішив інакше.
Він грамотно припустив — сам факт того, що літак зміг повернутися з такими пошкодженнями на базу, говорить про те, що вони не є критичними, і зміцнювати потрібно ті частини корпусу, які залишилися цілими.
Цей висновок підтвердився після закінчення війни, коли з лісів та боліт почали піднімати підбиті літаки. Виявилося, що у них були пошкоджені саме ті місця, про які говорив Вальд, — двигуни, паливна система та кабіна пілота. З такими пошкодженнями літак летіти не міг — або гинув пілот, або витікало все паливо, або клинило двигун, проте про це не знали і не могли знати на базі, оскільки літак до неї просто не долітав.
Читайте також: Школа трейдингу: Психологія торгівлі, або чому варто контролювати емоції
У результаті всю статистичну інформацію про пошкодження інженери збирали з літаків, які повернулися, а інформації про загублені машини не було.
Зворотний бік успіху
Таку ж помилку ми спостерігаємо і в середовищі бізнесу. Люди прагнуть досконально вивчити біографії успішних бізнесменів, ходять на їхні тренінги, купують їхні книги про те, як досягти успіху, але, навіть точно наслідуючи всі ці поради, успіху не досягають.
Причина та сама, що й у випадку з бомбардувальниками Вальда, — у книгах мільйонерів зібрана найнепотрібніша частина інформації — що робити і як поводитися, коли умови складаються максимально сприятливо.
Про те, що робити, коли все обертається проти тебе, у цих книгах немає жодного слова. Найкориснішу інформацію мають люди, які намагалися побудувати бізнес і прогоріли, але вони не пишуть книг, а якби й писали, ніхто б їх не купував.
Читайте також: «Зберігати кеш — погана ідея»: поради найкращих фінансистів та трейдерів на 2022 рік
Статистика невблаганна: від 90 до 95% всіх бізнесів розоряються за перші п'ять років, із тих, хто залишилися на плаву, за наступні п'ять років розоряються ще 80%.
В результаті через 10 років стійку справу мають лише 1−2% стартаперів, інші виявляються розореними. При цьому 1−2% залишилися на плаву не тому, що вони зробили все найкращим чином, або прорахували наперед усі ризики, а просто тому, що опинилися у потрібний час у потрібному місці.
Повторити з нуля власний успіх їм вже не вдасться, причому у науці експеримент, який неможливо повторити, виконуючи таку ж послідовність дій, називається випадковістю.
Мораль цієї байки така:
- Аналізуй чужі помилки. Чужий успіх тобі не дістанеться.
- Не опускай рук, всі успішні люди проходили неодноразово через втрати та невдачі.
- Твори свою історію та свій успішний успіх — він тільки твій!
Коли я проходив стажування у Швейцарському приватному пенсійному фонді, мене здивував вік керуючих портфелями: всім далеко за 50 років. Моїм керуючим було тоді по 25 років.
На запитання, чому немає молодих у команді, мені відповіли: «Кожен із наших керуючих пережив щонайменше дві економічних кризи. Вони їх не бояться, знають як розпізнати, як пройти із мінімальними втратами, не припустившись помилок, і як правильно з них вийти».
То був 2006 рік. А потім настав мій 2008 рік: я добре пам'ятаю наші втрати і як ми виходили з кризи. До речі, оновлена тоді стратегія компанії створила низку нових бізнесів, які успішно існують до сьогодні.
Читайте також: «Мінфін» підбив підсумки конкурсу на кращого інвестора: скільки заробив переможець
Успіх кожної країни теж унікальний і немає сенсу копіювати наосліп рішення. Успіх України буде наслідком лише нашого власного шляху та нашого власного «Проєкту Україна».