Ринок небанків рідшає
За словами Михайла Федоренка, загальна кількість надавачів фінансових послуг на 15 грудня 2021 року становила 1790 компаній. З початку року до реєстрів включено 123 установи, а виключено — 286. При цьому, як наголосив експерт, виключення відбулося в основному через звернення безпосередньо самих компаній, а не за рішенням регулятора.
З ліцензуванням схожа картина. Більше за все анульовано ліцензій фінансових компаній — 634, натомість видано 276. Далі йдуть страхові компанії — 500 і 9 відповідно; ломбарди — 56 і 1; кредитні спілки — 63 і 2; лізингодавці — 17 і 15.
Читайте також: Кількість небанківських фінустанов зменшилась. Кожна четверта страхова компанія пішла з ринку
Зміна правил
На учасників ринку небанківських фінансових послуг чекають нові ліцензійні умови. В НБУ розраховують, що вже до кінця року вони будуть прийняті.
«Для ринку це абсолютно новий документ, який встановлює нові правила», — підкреслив директор департаменту ліцензування НБУ.
Серед очікуваних нововведень — спрощена процедура реєстрації. Відтепер для внесення до реєстру потрібно буде подати лише реєстраційну картку. Якщо компанія одразу звертається за отриманням ліцензії, то їй потрібно буде подати повний пакет документів. НБУ приймаєухвалює рішення протягом 15 робочих днів з дати подання відповідної реєстраційної картки щодо включення до реєстру та протягом 30 робочих днів з дня отримання повного пакета документів у разі отримання ліцензії.
«Окремо встановлений строк для зверненнями за ліцензіями. Якщо компанія включена до реєстру, але не звертається протягом 3 місяців до регулятора за ліцензією, вона може бути виключена із реєстру», — сказав експерт.
Читайте також: Ключовими змінами на платіжному ринку будуть зростання конкуренції, якості послуг і захист прав користувачів — НБУ
Нові можливості
За словами Михайла Федоренка, у зв’язку з прийняттям ліцензійних умов у небанків з’являться нові можливості. Серед ключових він виділив:
- Фінансова установа маєматиме право на свій розсуд користуватися і розпоряджається належним їй майном (активами) та отримувати дохід від операцій з таким майном (активами).
- Визначено чіткий перелік осіб, залучення коштів від яких не є фінансовою послугою (міжнародні фінансові організації, учасники фінустанов та ін.).тощо).
- Страховики маютьматимуть право виступати фінансовим гарантом для забезпечення сплати суми митного боргу шляхом укладення договору страхування ризиків.
- Ломбардам буде дозволено суміщати діяльність із надання кредитів зі здійсненням торгівлі валютними цінностями.
- Передбачено право не подавати документи, які вже подавалися до НБУ.