Після кожного загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту постає питання: скільки коштує безпека єврейській державі, оточеній арабськими країнами, та чи вистачить країні ресурсів протистояти ворогові.
Війну можуть дозволити собі не всі країни. Вже не кажучи про облогу. Війна висмоктує життя. Зневоднює економіку та не залишає їй жодного шансу. Адже всі кошти, які б мали спрямуватися на сталий розвиток країни, витрачаються на армію, спецслужби та відновлення руйнувань.
Війна — це дорого
Рівень затрат на сектор безпеки та оборони в Україні досягнув майже 6% від ВВП. Бюджет Міністерства оборони України у 2022 році запланований на рівні 133,488 млрд грн (у 2021 році — 116,22 млрд грн).
В Ізраїлі ж ця цифра в рази перевищує ті витрати, що несемо ми. Зараз офіційний воєнний бюджет становить приблизно 5% ВВП. Але протягом року він традиційно збільшується ще на понад 1% ВВП внаслідок додаткових витрат на спецслужби. А в неспокійні роки через непередбачені витрати на воєнні операції — навіть більше.
Однак разом із прихованими витратами на мобілізацію ресурсів — людських, земельних тощо — цифра роздувається до 13% ВВП, який зараз становить $400 млрд на рік. Тобто це 5−7% річного обігу всієї ізраїльської економіки.
Водночас, на піку конфлікту з арабським світом у 1970-х оборона коштувала Ізраїлю 30% ВВП. І це було вдвічі більше за витрати на охорону здоров'я, освіту та соціальну підтримку населення загалом.
Тож війна — це дорого, і вона «з'їдає найбільший шмат економіки». І нам треба бути готовими, що у випадку війни, скорочуватимуться усі бюджетні витрати. Різати будуть все: від безкоштовних ліків у лікарні до підручників для наших дітей.
Читайте також: «Велика» війна: 70% українського бізнесу не готове до такого варіанту
Непрямі витрати на війну
Конфлікти мають приховану ціну, стримують розвиток бізнесу, туризму й торгівлі, відвертають людський капітал та відлякують інвесторів.
Останнє навіть не рахується як витрати на війну, хоча в бізнесі часто кажуть «втратив можливість — витратив її». Словом, це означає, що війна б'є по ключових секторах економіки і збільшує ризики для потенційних інвесторів.
У нашому випадку, для інвестора в Україні усі ризики помножуються на два через корупцію у судовій та правоохоронній системі. Чи реальна допомога Америки? Так, але США дають гроші переважно на закупівлю американської зброї.
У 2020 році Ізраїль витратив на оборону $16,6 млрд, куди входять $3,3 млрд американської допомоги. Тобто це 19,8% всього оборонного бюджету. Однак, повторюся, ці гроші повертаються в американську економіку. Тож реальна допомога умовна. Втім, для України можуть зробити виключення.
Читайте також: Дорога сировина, інфляція та продовження пандемії: що на нас чекає у 2022-му
Найголовніше — людські життя
Як бізнесмен, я передусім пишу про цифри та витрати. Та не варто забувати про те, що найбільша ціна за війну, яку платить держава, — це життя своїх громадян, які боронять її кордони.
Кількість жертв у війнах Ізраїлю вже навіть складно порахувати. Загальна кількість людських втрат на війні в Україні становить 42,5−44,5 тис. (дані зібрані у період з 14 квітня 2014-го до 30 червня 2021-го). З початком нової ескалації кількість жертв може збільшитися у декілька разів.