► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Газове ралі триває
Спотова ціна газу у Європі знову перевищила $1400 за тисячу кубометрів, що є максимальним показником від початку жовтня, коли ціна злітала майже до $2000 за тисячу кубів.
14 грудня вранці ціна найближчого (січневого) ф'ючерсу на TTF на біржі ICE Futures досягла 122,24 євро за МВт-год, тобто $1425 за тисячу кубометрів.
Геополітика, зима, Україна
Європейський природний газ зріс через невизначеність щодо поставок з Росії. Ця ситуація загрожує продовжити енергетичну кризу взимку. Насамперед в Європі бояться вторгнення військ РФ в Україну, що зробить неможливим відновлення поставок газу й відтермінує запуск «Північного потоку-2».
У четвер, 16 грудня, лідери Європейського Союзу зберуться, аби обговорити шляхи вирішення проблеми.
Європа зіткнулась з жахливою енергетичною кризою ще до появи геополітичної напруженості. Економіка відновлюється після карантину й попит на енергоносії зріс, але пропозиція не встигає його задовольнити. Не допомогла Європі й велика мережа відновлюваної енергії, оскільки на континенті не було великої швидкості вітру.
Читайте також: Ціни на газ в Європі вперше з жовтня наблизилися до $1400
Водночас погода стає холоднішою й попит на енергоносії зростатиме. Ціни на електроенергію також збільшились за останні дні.
«Ціни на газ та електроенергію на спотовому ринку зросли в чотири рази, відображаючи побоювання ринку щодо дефіциту газу впродовж наступної зими», — пише аналітик Citigroup Inc Антонелла Б’янчессі.
Всі ці обставини — нестача газу та збільшення попиту на енергоносії взимку можуть призвести до затяжної кризи.
Омікрон може «допомогти»
Однак у кризу може втрутитись новий штам коронавірусу — Омікрон. Зростання кількості захворювань в Європі може підштовхнути уряди країн до запровадження нових обмежень, що негативно впливатиме на попит. Водночас нова хвиля пандемії вдарить по економіці не лише Європи, а й усього світу.