У чому недолік криптобірж
Більшість операцій на крипторинку відбувається на централізованих біржах. Окрім вже згаданих Binance та Kuna, до таких відносяться, наприклад, Coinbase, чи Huobi, Whitebit, Exmo, огляд яких вже робив «Мінфін».
Так клієнт може не тільки купувати криптовалюти, а й зберігати у гаманці. Щоб отримати доступ до своїх активів, користувач має зайти на сайт біржі або у мобільний додаток. Невдоволення ж Маска викликає те, що криптовалюта фактично «на руках» у біржі і вона має до неї доступ.
Як наслідок, клієнти таких компаній не застраховані від випадків, коли біржа просто зникає разом з грошима. Наприклад, цього року користувачі південноафриканскої платформи Africrypt втратили $3,6 млрд, так само зник засновник турецької криптобіржі Thodex разом із $2 млрд своїх наївних клієнтів.
Крім цього, криптобіржі стають жертвами хакерських атак. Наприклад, із платформи Poly Network було викрадено активів приблизно на $600 млн. Щоправда хакер згодом гроші повернув, заявивши, що лише хотів продемонструвати вразливість системи. Однак загалом, за підрахунками Atlas VPN, з 2012 року було здійснено більше 300 зломів криптобірж.
Якщо говорити спрощено, то тримати кошти на криптобіржі це приблизно те ж саме, що й купити долари через мобільний додаток банку і покласти на валютну картку цього ж банку. Тобто гроші ніби й ваші, але лежать у банку і формально він має до них доступ. Різниця ж із криптобіржами в тому, що банки підпадають під суворий нагляд регулятора, а у разі їх банкрутства суму до 200 тис. грн має повернути ФГВФО. У випадку ж з «криптою» гарантій немає жодних.
Тому серед інвесторів у криптовалюту популярні так звані «холодні» гаманці. Доступ до них має лише власник. «Мінфін» вивчив, як користуватись такими сервісами.
Що таке «холодні» гаманці
Коли на інформаційних сайтах ви бачите новини про те, що зловмисники вкрали флешку з біткоїнами чи хтось видалив папку, у якій зберігав свою криптовалюту на мільйони доларів, варто розуміти, що насправді всі ці активи були і залишаються в блокчейні, іншими словами, в інтернеті. Вкрадені ж чи видалені були ключі доступу до них.
Особливість централізованих бірж полягає в тому, що ці ключі вона зберігає на своєму сервері, а «холодні» гаманці дозволяють тримати їх у себе. Розберемо найпопулярніші види таких гаманців.
Паперові гаманці
У цьому випадку ключі зберігаються в роздрукованому вигляді на папері. Один ключ публічний — це фактично адреса гаманця. Його можна порівняти з номером банківської картки. Цей ключ можна називати стороннім, максимум, що вони зможуть зробити, заволодівши цією інформацією, — переслати вам свою криптовалюту. Натомість, приватний ключ необхідно тримати в таємниці. Це як пін-код до банківської картки.
Ці ключі — комбінація букв і цифр. Також вони можуть бути представлені у вигляді QR-коду. Варіантом «паперового» гаманця можна вважати також сувенірні монети, на яких відлито ключі.
Переваги такого способу зберігання в тому, що папір легко сховати. Водночас, так само легко його пошкодити або загубити.
Апаратні гаманці
Це найпоширеніший спосіб зберігати великі суми у криптовалюті. В цьому випадку програма, а також обидва ключі доступу записуються на спеціальний електронний пристрій. Аби скористатись своїми криптоактивами, його необхідно підключити до комп’ютеру.
Ззовні апаратні гаманці схожі на флешки і їх так само легко можна заховати в сейф чи банківську комірку. Крім цього, апаратні гаманці, як правило, мають додаткову систему захисту — вони не підключаються без введення пін-коду. Тому викрадення «флешки» зловмисникам нічого не дасть.
Серед недоліків апаратних гаманців — та ж сама ймовірність загубити пристрій чи пін-код. Крім цього необхідно витратитись на «флешку». Їхня ціна стартує від кількох тисяч гривень, а дорожчі моделі наближаються до 10 тис. грн.
Десктопні і мобільні гаманці
Ці гаманці встановлюються як програми на комп’ютер чи смартфон. В цьому випадку ключі зберігаються на пристрої. Серед основних переваг такого ПО — зручність в користуванні. Адже кошти завжди під рукою, достатньо зайти в програму. Тому цей спосіб зберігати криптовалюти вважається найпростішим.
Водночас, ризики тут теж існують, адже комп’ютер, який ви використовуватимете, під'єднаний до інтернету, на ньому можуть бути віруси чи інші зловмисні програми. До того ж, такий гаманець прив’язано до конкретного пристрою, який може вийти з ладу чи загубитись.
Відновити гаманець в такому випадку, звісно, можна, але для цього знадобиться спеціальний пароль, який система надає клієнтам під час реєстрації. Якщо ж, наприклад, комп’ютер зламається, а спеціальний пароль ви завчасно не записали або загубили — відновити доступ до гаманця буде неможливо. Служба підтримки програми не допоможе, в неї ці дані взагалі не зберігаються.
Читайте також: Голова Банку Англії розкритикував Сальвадор за впровадження біткоїна. Наступного дня країна докупила ще 100 монет
Серед таких гаманців є спеціалізовані для конкретних видів криптовалют, наприклад, для біткоіну чи ефіріуму (і токенів, випущених в його екосистемі). Більш популярні мультивалютні гаманці. Серед них найвідоміші:
- Exodus
- Coinomi
- Jaxx
«Мінфін» вивчив відгуки користувачів про ці гаманці. Як це часто буває, вони виявились неоднозначними. Є звинувачення на адресу кожного з них у тому, що з рахунку зникли гроші. Разом із тим і «адвокатів» у цих програм вистачає. Прихильники запевняють, що гаманці надійні, а якщо щось пішло не так — винен сам користувач.
Як створити гаманець
«Мінфін» протестував гаманець Exodus. Обрано його навмання, тож редакція не наполягає, що саме ця програма краща за інші. Принципи роботи всіх трьох гаманців приблизно однакові.
У Exodus є десктопна і мобільна версії. Використовувати ми вирішили першу. Для початку заходимо на сайт програми і обираємо версію для Windows. Скачування і встановлення відбувається так само, як і для будь-якої іншої програми.
Коли програму встановлено на комп’ютер, вона запитує, що ми хочемо: створити новий гаманець чи відновити доступ до старого. Тут ми обираємо «новий».
Далі програма пропонує нам поповнити свій рахунок криптовалютою. «За замовчуванням» стоїть біткоїн, але можна обрати йінший з-поміж 130 токенів, які підтримує гаманець. Цікаво, що на цьому етапі сервіс не пропонує нам вигадати пароль або якимось іншим чином захистити гаманець. Мовляв, якщо на рахунку пусто, то й захищати немає чого. Відповідні функції з’являться, вже коли ми переведемо кошти.
Натискаємо кнопку «Receive» і система показує нам адресу гаманця для переведення біткоїну. Тут бачимо номер нашого рахунку, на який варто зробити переказ. Копіюємо його і переходимо на Binance, де лежать наші криптовалюти.
Читайте також: «Мінфін» продає віртуальну картину: де шукають покупців автори цифрових творів
Exodus не бере комісії за переказ коштів із інших гаманців. Так само дозволяє безоплатно зробити переказ і криптобіржа, але існує плата за блокчейн. Для різних криптовалют вона відрізняється. Для біткоїну вона становить 0,0005 монети, а на час написання статті це було близько 775 грн. Оскільки ми плануємо робити переказ лише для експерименту, для нас ця платня зависока. Тому перевіряємо, яку криптовалюту можна переказати дешевше.
Прийнятні комісії за блокчейн у Solana. Мінімальна сума для виведення токену 0,3 монети, а комісія становить 0,01 монети (на час експерименту це близько 54 грн). Такі умови нас влаштовують.
Ми погоджуємось на умови і Binance повідомляє, що операцію відправлено на обробку, що може зайняти до 12 годин. В реальності все відбувається значно швидше. Вже за кілька хвилин кошти зараховано на Exodus. Отримали на 0,01 монети менше, ніж відправляли, нічого зайвого жоден із сервісів не взяв.
Коли на рахунку з’явився наш альткоїн, підсвітилась кнопка налаштувань — саме час натиснути на неї, щоб зайнятись безпекою зберігання активів. Спершу слід ввести пароль і підтвердити його. Далі програма демонструє нам 12 слів англійською мовою. Їх слід переписати, не порушуючи порядок. Якщо ми видалимо програму чи зламається комп’ютер, ці слова знадобляться для відновлення доступу до гаманця. Без них втратимо свої активи безповоротно.
Читайте також: Школа трейдингу: Психологія торгівлі, або чому варто контролювати емоції
Також не забувайте, що нікому повідомляти ці слова не можна. Дізнавшись їх, шахраї без проблем отримають доступ до вашого гаманця.
Щоб переконатись, що ми дійсно переписали слова, система пропонує обрати з 4 слів одне, яке є у нашому списку. Натискаємо на нього і на цьому все. Реєстрацію завершено, ми можемо користуватись гаманцем.
Насамперед ми перевіряємо, скільки коштуватиме виведення наших токенів із Exodus назад на біржу. Як вказує система, за блокчейн із нас знову візьмуть ті ж самі 0,01 монети. Однак ми хочемо ще деякий час використовувати гаманець, щоб більше про нього дізнатись та перевірити, чи не виникне ніяких проблем.
За бажанням, в Exodus можна не лише перерахувати криптовалюти, але й обмінювати одні на інші. Водночас курси тут не надто вигідні, а тому гаманець підходить виключно для зберігання активів.
Читайте також: Що в Україні можна купити за криптовалюту: розповідаємо все про цей сервіс
Також варто враховувати, що безпосередьо у гаманці Exodus немає можливості продати криптовалюту за фіат і, відповідно, вивести гривню чи долар на свою картку. Для цієї операції знадобиться знову пересилати активи на біржу. Тобто варто сплатити комісію за блокчейн щонайменше 2 рази: введення і виведення активів. Тому тримати на «холодному» гаманці невелику суму немає сенсу — ці операції заберуть значну її частину. З нашої точки зору для цього краще підходять біржі.
Розкажіть у коментарях, як криптовалюту зберігаєте ви, яким сервісам довіряєте та чи виникали у вас труднощі з доступом до своїх рахунків.