► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Найбільше зростання припало на такі категорії як комп’ютери, ноутбуки, планшети та дрібна побутова техніка та інше обладнання, яке активно почали купувати українці після переходу на дистанційну роботу.
Водночас ринок нелегального імпорту в Україні знизився. В середньому частка «сірого» ринку побутової техніки та електроніки зменшилась з 23% в 2019 році до 16% в 2021 році.
Причина покращення ситуації — пандемія
Втім, зменшення частки «сірого» ринку відбулося переважно за рахунок певних ситуативних факторів, спричинених пандемією, а не завдяки якісним змінам в реформуванні митниці чи покращенню контролю за реалізацією нелегально ввезеної продукції на території України.
Серед таких факторів — глобальний дефіцит деяких комплектуючих для техніки, спричинений простоями ряду заводів під час жорстких локдаунів, зменшення «схем» ввезення нелегального імпорту у зв’язку із закриттям кордонів, а також зусилля самого ринку спрямовані на зменшення привабливості «сірої» техніки.
У той же час фіксується суттєве зростання частки «сірого» ринку електроніки в категорії так-званих преміальних товарів.
Читайте також: Чорна п'ятниця: як замовити та оплатити товар на AliExpress
Серед основних причин «сірого» імпорту учасники дослідження GfK називали — корупцію в митних органах, можливість несплати митних зборів та податків, можливість безризиково продавати нелегально ввезений товар в середині країни.
Автори дослідження зазначають, що коли питання пандемії відійде на другий план — існує високий ризик відкату і навіть погіршення ситуації з обсягами нелегального імпорту техніки та електроніки в Україні.