►Підписуйтеся на «Мінфін» в Instagram:
головні новини про інвестиції та фінанси
Ель-Еріан вважає, що погляд на інфляцію як на тимчасове явище значно послабив довіру інвесторів до прогнозів ФРС, а також підриває економічну програму Джо Байдена, адже найбільше від росту цін потерпає населення з низькими доходами.
Голова ФРС Джером Пауелл вже заявив, що інфляція, ймовірно, триватиме і наступного року. Він також «розчарований» тим, що проблеми з ланцюгом поставок «не демонструють ознак покращення».
Однак загалом ФРС дотримується свого погляду щодо тимчасовості інфляції. На думку посадовців центробанку, ріст цін спричинено в основному проблемами, пов’язаними з коронавірусом, які мають минути вже наступного року.
Читайте також: Ринок США турбує інфляція
Інфляція з нами надовго
Ель-Еріан не погоджується з такою інтерпретацією. Він вважає, що наразі достатньо доказів, аби казати про суттєві зміни в поведінці.
«Компанії вже підняли ціни й вони продовжать це робити. Збої у поставках тривають довше, ніж ми передбачали. Споживачі купують заздалегідь, аби уникнути проблем в майбутньому — і це, звісно створює інфляційний тиск,» — пояснює він.
Крім того існує можливість нових розривів в ланцюгах поставок через повторні спалахи covid. Наприклад, Китай та В'єтнам — два великих виробника — вже закрили кілька важливих портів на карантин. Все це дає змогу сказати, що інфляція з нами надовго, вважає експерт.
Читайте також: Інфляція всерйоз і надовго: у що вкладати гроші
Як мав би реагувати Федрезерв
Найкращою реакцією ФРС, на думку Ель-Ріана, було б прискорити темпи скорочення стимулів вже у цьому грудні.
Також Федрезерв має почати готувати населення до росту відсоткової ставки, додає він, ставлячи у приклад центробанки Великобританії, Австралії, Нової Зеландії та Норвегії, що вже стали на цей шлях.
Контекст
У жовтні індекс споживчих цін (ІСЦ) у США, який відслідковує ціни широкого кошику продуктів — від бензину та медицини до продуктів та оренди —піднявся на 6,2% порівняно з минулим роком — найвище значення з грудня 1990.
3 листопада Федрезерв оголосив про початок скорочення програми купівлі активів з листопада — на $15 млрд щомісяця. Програма купівлі казначейських облігацій з листопада почне скорочуватися на $10 млрд щомісяця, а програма купівлі цінних паперів, забезпечених заставними (MBS), — на $5 млрд щомісяця.
Читайте також: Куди вкласти гроші, щоби заробити? Поради топ-інвесторів (відео)