До трейдингу можна ставитися по-різному: захоплюватися чи засуджувати, любити чи ненавидіти, але абсолютно кожен, хто чув про це, у глибині душі мріяв стати підкорювачем біржових хвиль — трейдером.
Чим такий привабливий трейдинг? Насамперед: успішні кейси. Реальні історії людей, котрі на біржі змогли заробити мільйони доларів. Наприклад, історія відомого трейдера-мультимільйонера Олександра Герчика змушує повірити у справжню американську мрію. Олександр приїхав до США буквально без гроша в кишені, працював таксистом у Нью-Йорку та сколотив цілий капітал за допомогою трейдингу.
По-друге, можливість віддалено заробляти, навіть пасивно (шляхом довгострокових інвестицій). Неможливо встояти перед перспективою сидіти на власній яхті з келихом «Вдови Кліко», поки тобі «капає» на рахунок черговий транш з шістьма нулями. Однак, як і в будь-якій іншій діяльності, існують невдалі кейси. Одних вони відлякують, інших провокують на думки: «так, це вони робили неправильно, але я ж не такий, зроблю все правильно і озолочусь». Настрій правильний, але чомусь, найчастіше, такі думки призводять до зливу депозиту. Чому так відбувається?
У мене дві новини: гарна та погана. Погана та найчесніша новина полягає в тому, що трейдинг не для всіх! Це дійсно так, тому що далеко не кожен може аналізувати ринок, хоче розбиратися у фінансових інструментах, ринках та ризикувати. Гарна і не менш правдива новина полягає в тому, що трейдінгу можна навчитися!
Тепер докладніше. Якими якостями повинен володіти успішний трейдер? Насамперед — дисципліна. Трейдинг, це не казино і не беттінг. Тут можна покладатися на вдачу, але не більше, ніж у будь-якій іншій сфері діяльності. Трейдинг це — навчання, ретельна підготовка, вивірені угоди, аналіз результатів (як позитивних, і негативних) і так по колу. Цей алгоритм повинен бути відпрацьований до автоматизму і тільки після певного часу, до нього можна додавати інші інструменти торгівлі. Трейдинг, як і будь-яка інша професія, потребує професіоналізму та дисципліни — тільки так можна досягти успіху.
Друга, але не за значенням, якість — стресостійкість. Фінансова біржа — дуже волатильний ринок. Тисячі угод відбуваються щомиті, які рухають котирування в непередбачуваних (на перший погляд) напрямках. Будь-який прорахунок тягне за собою втрату власних грошей. Азартна людина потрапляє під владу емоцій і далі робить ряд помилок, які доводять до повного зливу депозиту (у кращому випадку). До речі, багато успішних трейдерів користуються послугами психологів-коучів, які допомагають подолати стрес і підготуватися морально до нових угод.
Третє, і, напевно, найголовніше — любов (читати: відданість, самовідданість) до своєї справи. Трейдинг, це непростий шлях, який неодноразово виппробуватиме амбітного новачка. Одного бажання розбагатіти — не вистачить. За перших невдалих угод — опустяться руки, а впертість — не завжди означає ефективність. Потрібно бути готовим присвятити цьому певну частину свого життя, щоб мрії про власну яхту та «Rolex» на руці стали реальністю.
Якщо ви дочитали до цього рядка, і бажання займатися трейдингом все ще з вами, то ось вам кілька контрольних питань:
- Чи можу я виділити N-у суму грошей, які я можу собі дозволити втратити? Мається на увазі, що це не кредитні, не позикові та не останні гроші в кишені, тому що трейдинг — це діяльність із підвищеним рівнем ризику;
- Яка моя мотивація: жага (легких) грошей, чи бажання поглибитись і розібратися на ринках, фінансах та економіці? Це важливо, оскільки в гонитві за понад прибутком можна піддатися спокусі, піти «all-in», і втратити все. Для початку потрібно навчитися «не втрачати», а потім поступово заробляти, з кожною угодою нарощуючи капітал;
- Чи готовий я приділяти цьому час щодня? Трейдинг займає багато часу, тому що потрібно аналізувати ринок, підготуватися до майбутньої угоди, провести її, проаналізувати попередні угоди, і так щодня;
- Чи можу я відключити емоції та сприймати котирування як цифри, а не як реальні гроші? Як уже зазначалося раніше, стресостійкість — одна з основних якостей трейдера. Дуже важливо, щоб «різьблення» залишалося цілим.
Відповівши на ці питання, можна знайти для себе відповідь на майже Гамлетівське питання — трейдинг: бути чи не бути?
Якщо «не бути» трейдингу у вашому житті, то це чесно. Ви вбережете себе від зайвого стресу та можливих збитків, а також позбавите себе можливості реалізації мрії, принаймні за допомогою трейдингу. Якщо ж ви готові вчитися, ризикувати, дисциплінувати та контролювати себе, то трейдингу у вашому житті варто бути!
З чого почати? Насамперед — вчитися. Необхідно знайти достовірні ресурси, підручники, навчальні платформи з трейдингу. І вчитися старанно, вивчаючи літературу та інструменти, аналізуючи ринки та закріплювати це все на практиці.
Або можна знайти собі практикуючого трейдера-наставника, який готовий буде поділитися власними навичками та досвідом. «Де знайти такого трейдера, який буде готовий поділитися своїми знаннями?» — логічне питання поставите ви. «Олександр Герчик» — відповідаємо ми. Олександр Герчик, це практикуючий трейдер, який створив власний курс навчання професійному трейдингу. Він особисто допомагає новачкам ставати справжніми акулами трейдингу і домагатися тих найзаповітніших цілей.
А якщо ви все ще не відповіли для себе «бути чи не бути трейдингу в моєму житті» — то ласкаво просимо на навчальну платформу, де ви зможете отримати більше інформації і прийняти для себе остаточне рішення.