►Підписуйтеся на «Мінфін» в Instagram:
головні новини про інвестиції та фінанси
У новому дослідженні, що вийшло під час кліматичної конференції COP26, Шах стверджує, що деякі інвестори досі не розуміють, які наслідки матиме перехід бізнесу на сталу модель розвитку.
Вона виділила чотири фактори, які зроблять ведення екологічного бізнесу значно дорожчим — процес, відомий як «грінфляція».
Квоти на викиди
За правилами ЄС, компанії мають право викидати в атмосферу вуглекислий газ лише в межах квот, які вони мають купити. Однак деяким галузям ці квоти надаються безкоштовно, аби вони могли конкурувати із міжнародними компаніями, які не враховують викиди в ціну своєї продукції.
Це скоро зміниться: вже до 2026 ЄС планує скасувати пільги для великих корпорацій, водночас зменшивши обсяг допустимих викидів для всієї промисловості. Це матиме величезний вплив — виробники сталі, наприклад, можуть втратити 60% своїх прибутків, якщо вони будуть змушені купувати квоти, прогнозує компанія управління активами Lazard.
Читайте також: Зміна клімату прискорюється: чому це важливо для інвестора
Більше того, за оцінками Університетського коледжу Лондона, ціна самих квот зросте десятикратно, адже попит експоненційно зростатиме, а пропозиція зменшуватиметься.
Жорсткіші штрафи
По друге, Шах очікує, що на компанії, які порушують встановлені ООН нормативи, чекають жорсткіші санкції.
Оскільки до самих держав застосовуються все більш вимогливі стандарти, варто очікувати, що законодавці та регулятори будуть прискіпливіше слідкувати за дотриманням правил та жорсткіше карати порушників, вважає експертка.
Читайте також: НБУ хоче зробити усі банки «зеленими»
Нові спеціалісти
Третім джерелом грінфляції стане ріст попиту на спеціалістів з питань довкілля. Компаніям доведеться наймати їх, аби досягти задекларованих державою цілей та отримувати високоякісні дані та звіти сталого розвитку.
Шах вказує на нещодавнє дослідження Британського аналітичного центру Onward, яке виявило, що нові професії, створені для переходу до вуглецевої нейтральності, в середньому мають на 18% вищу зарплату, ніж середні по Великобританії.
Технологічні інновації
Останній фактор — зростання інвестицій у технології R&D, які необхідні аби перейти до більш дружніх до довкілля бізнес-моделей.
«Постійні інновації стануть необхідністю й ціна ведення бізнесу у екологічно-свідомому світі зросте», — прогнозує Шах.
Читайте також: Від статистиків до криміналістів. Попит на які професії зростатиме у найближчому майбутньому
Як заробити інвесторам
Шах рекомендує інвесторам купувати акції великих компаній, які здатні підвищувати ціни, щоб не знижувати прибуток.
«Торгові марки класу люкс, наприклад, можуть змінювати ціни не втрачаючи значної кількості клієнтів», — додає вона.
Гарного результату слід очікувати від групи FAANGs (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) завдяки їхній порівняній стабільності. Водночас галузі, що вважалися стабільними раніше, наприклад комунальні послуги, зіткнуться з проблемами через дорожчу енергію.
Шах також рекомендує надавати перевагу США перед Європою, адже перші — енергетично самодостатні, тоді як друга — імпортує більшу частину енергії.
Нарешті, Principal очікує, що акції росту покажуть кращий результат, ніж вартісні акції, адже зростання капітальних видатків негативно вплине на здатність компаній виплачувати дивіденди.
«Більші витрати на інновації — це менше грошей для виплат. Із переходом компаній на „зелені“ бізнес моделі інвестори можуть знайти у секторі росту більше можливостей, ніж у традиційному секторі доходів», — пояснює Шах.
Читайте також: 6 автокомпаній до 2040 року повністю перейдуть на випуск електоркарів