► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Базова інфляція в жовтні 2021р. порівняно із вереснем 2021р. становила 1,0%, з початку року — 6,6%.
Читайте також: За підсумками року інфляція не перевищить 10% — міністр фінансів
Як змінилися ціни
У жовтні проти вересня серед усіх категорій найбільше подорожчали овочі — на 10,6%. Загалом продукти харчування подорожчали на 1,1%, а олія, цукор та фрукти продовжили падати у ціні.
У вересні алкоголь і тютюн подорожчав на 0,6%, одяг та взуття — на 1,2%, зв'язок «зріс» на 1,7%, а охорона здоров’я — на 1%.
Житлово-комунальні послуги подешевшали на 0,9%, що зумовлено падінням цін на електроенергію. Ціни на електроенергію у жовтні були знижені урядом до рівня 1,44 грн за КВт за умови споживання до 250 КВт-год на місяць.
Читайте також: У НБУ пояснили, чому інфляція підскочила до 10,2%
На 3,2% зросли ціни на природний газ, які внаслідок держрегулювання також не залежали напряму від європейських. Послуги залізничного транспорту для пасажирів стали дешевше на 4,3%.
Передісторія
Інфляція у вересні є найвищою з 2017 року і становить 11% у річному вимірі, найбільше зросли ціни на освіту, одяг та яйця.
Національний банк у жовтні ухвалив рішення зберегти облікову ставку на рівні 8,5%. У НБУ готові підвищити ставку на засіданні у грудні у випадку реалізації проінфляційних ризиків.
За оцінками НБУ, пік зростання споживчих цін припадає саме на вересень-жовтень цього року. Надалі інфляційний тренд розвернеться.
Інфляція сповільнюватиметься завдяки вичерпанню ефектів низької бази порівняння, збереженню сприятливої ситуації на валютному ринку та високим цьогорічним урожаям сільськогосподарських культур.
До цілі у 5% інфляція повернеться наприкінці 2022 року.