Гроші чи свобода
Для тих, хто купує та користується підробленими сертифікатами, штраф підвищується у 20 разів. Було 850 грн — тепер буде штраф 17−34 тис. грн, або позбавлення волі до 2 років.
За видачу «липової» довідки лікарем — штраф 34−68 тис. грн, або до 2 років ув'язнення. Після виходу на волю — позбавлення права займатися медичною практикою на 1−3 роки. Раніше штраф лікареві становив від 3400 до 17 тис. грн, які фактично можна було «відбити» кількома довідками.
За виготовлення з метою збуту підроблених сертифікатів вакцинації штраф тепер становитиме 85−170 тис. грн, або до 3 років позбавлення волі. Раніше був штраф 3400 грн або арешт 3−6 міс. Цим і користувалися заповзятливі «бізнесмени», штампуючи сотнями, а то й тисячами такі сертифікати.
Звичайна практика
Подібну практику жорсткої кримінальної відповідальності вже давно було запроваджено в європейських країнах. Так, у Греції за підроблені документи про одужання чи сертифікати про вакцинацію від COVID-19 становлять 5 тис. євро (157,8 тис. грн).
Медичних працівників там також штрафують на 5 тис. євро за видачу фальшивих сертифікатів про вакцинацію або фейкових COVID-тестів, а власники або керівники медичних закладів та пансіонатів, які надаватимуть робочі місця невакцинованим людям, сплачуватимуть штраф від 10 до 50 тис. євро.
Цей штраф збільшуватиметься від 20 до 200 тисяч євро за кожне повторне правопорушення.
У Франції на початку серпня 2021 року в місті Бордо двох жінок, які працювали в центрі вакцинації, було заарештовано та звинувачено у продажу підроблених сертифікатів за ціною від 80 до 150 євро кожен. Їм загрожує до трьох років позбавлення волі та штраф до 45 тис. євро. За купівлю та використання підробленого сертифіката штраф складає 2 тис. євро.
Читайте також: У «Дія» спростили отримання соvid-сертифікатів
В Італії для боротьби із підробкою цифрових документів залучили кіберполіцію, яка вже відстежує порушників за допомогою штучного інтелекту. Таким чином вони вийшли на декілька великих груп у Telegram, на які були підписані десятки тисяч італійців.
У Польщі за фейкове свідоцтво про вакцинацію на громадян України накладають у судах штраф за підробку документів — 1 тис. євро. До того ж — місячна заборона на в'їзд до країн ЄС.
Чи врятують нас драконівські штрафи?
Чи врятують — навряд, але точно допоможуть частині охочих купити довідку все ж таки піти та вакцинуватися.
Проблема ще й в іншому — про українські підроблені сертифікати вже пишуть найбільші міжнародні ЗМІ: Reuters, Euronews, Newsweek, The New York Times.
Читайте також: В Україні запрацювали нові правила дорожнього руху. Що зміниться з 1 листопада
Якщо так триватиме, українські сертифікати банально припинять визнавати за кордоном. Що означає для пересічного українця — неможливість спокійно подорожувати за кордон, необхідність здавати там тести чи перебувати на самоізоляції. Пригадуєте, що це таке?