► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Падіння попиту майже повністю пояснюється ситуацією з ETF. Від рекордного притоку у третьому кварталі 2020 цей сектор перейшов до скромного відтоку у третьому кварталі 2021. Водночас інші сектори продемонстрували значно вищий попит на «жовтий» метал, ніж рік тому:
-
Ювелірна сфера продовжує рости завдяки економічному відновленню: її попит за третій квартал на 33% більший, ніж за аналогічний період минулого року і становить 443 т.
-
Інвестиції у злитки та монети за рік зросли на 18% та сягнули 262 т. Багато інвесторів скористалися різким падінням ціни на золото у серпні.
-
Невеликий відтік із золотих ETF (-27 т) мав диспропорційно великий ефект на ріст попиту, адже у третьому кварталі минулого року, ETF забезпечили попит у 274 т.
-
Центробанки продовжили купувати золото, але нижчими темпами, ніж у минулі квартали. Золоті резерви за третій квартал виросли на 69 т, та майже на 400 т з початку року.
-
Попит технологічного сектору зріс на 9% у річному вимірі, завдяки відновленню попиту на електроприлади. Теперішній попит у 84 т відповідає допандемічним щоквартальним показникам.
Попит на золото за секторами в 3 кварталі 2021, тонни
Попит на золото падає, коли інвестори готові ризикувати
Середня ціна унції золота за третій квартал становила $1 789,5. Це на 6% нижче за рекордно високу ціну у серпні 2020. Поведінка котирувань золота відповідає динаміці попиту та пропозиції на нього, а також особливостям макроекономічної ситуації: високим відсотковим ставкам та високій толерантності інвесторів до ризику.
Загалом, попит на золото впав на 9% у річному вимірі. Подвоєння обсягу закупівель центробанками та 50% зростання попиту ювелірної сфери не змогли повністю компенсувати падіння попиту від ETF. Попит за перші три квартали 2021 залишається значно нижчим, ніж попит за аналогічний період 2019.
Читайте також: Інвестиції у золото: як це працює
Пропозиція золота лишилась майже незмінною з початку року. Хоча видобуток шахт зріс на 5%, переробка золота за той же період впала на 12%.
Прогноз на рік не змінився
Прогноз Всесвітньої золотої ради на весь 2021 відповідає трендам перших трьох кварталів: економічне відновлення спричинить ріст попиту ювелірної та технічної галузі; інфляція спонукатиме подальші інвестиції у золото, але приплив капіталу до ETF буде достатньо обмеженим у порівнянні з рекордними показниками минулого року. Обсяг чистих закупівель золота центральними банками за 2021 буде трохи вище середнього.