Проблеми Китаю — наші проблеми
У UBC час звітів та підготовка до бюджетування наступного року. Матеріальна собівартість нашої продукції цього року зросла на 30−40%, деякі компоненти зросли на 50%.
Але це лише частина проблеми. Дефіцит енергії призвів до того, що влада Китаю, основного нашого постачальника, почала обмежувати виробництво. У різних провінціях по-різному, але більшості наших постачальників дозволяють працювати всього по 2−3 дні на тиждень. Це ще один фактор зростання.
Виробники електротехнічних виробів, вентиляторів, реле, плівки, поліестеру, полімерних матеріалів, банерів, тканини, нитки, хімія, фарби, алюмінію, міді, металів, металовиробів, скла, тощо вже переносять терміни поставок і підвищують ціни, погіршують умови, тому що у них через простої зростає собівартість. До того ж Китайська держава прибрала і стимулювання експорту. Ціни об'єктивно йдуть вгору.
На все це накладається проблема з логістикою: ціна та терміни. Вартість доставки звичайного 40-футового контейнера підвищилася з $3,5 тис. до $15 тис. Важко взагалі планувати витрати на всі види перевезень навіть на грудень.
У пошуку альтернативи
Альтернативи Китаю наразі немає. В Україні виробників майже немає, промислова політика нашої держави за 30 років практично знищила галузі переробки. У нас, наприклад, не виробляють листове скло, майже немає виробників алюмінієвого профілю, тощо, все імпортується. Найближчі до нас турецькі та європейські виробники пропонують ціни exv. на рівні вартість у Китаї плюс логістика, але й вони, у свою чергу, залежать від китайської елементної бази.
Зростання вартості, скорочення відстрочок платежу, подовження термінів постачання потребує збільшення робочого капіталу.
Читайте також: Що скасує нову глобальну кризу
Ситуацію посилює х-кратне збільшення ціни на газ і далі, слідом, на електрику та комунальні платежі. Тільки витрати на опалення за існуючими розцінками на газ у нас злетять у 5−6 разів. І це при тому, що ми запровадили енергозбереження та найсучасніші, найтехнологічніші системи утеплення.
Головна економічна зміна на наших ринках (у В2В) — перенасичення 2010-х років змінилося дефіцитом.