► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
На його думку, компартія навмисне «здуває» сектор нерухомості, але при цьому не має альтернативи, яка могла б зберегти хоча б мінімальний рівень зростання.
«Вони сподіваються, що це споживання, але поки що це не так», додав він.
Інвестицій падають швидше, ніж росте споживання
У планах Пекіна — відійти від його теперішньої моделі економічного зростання, що базується на інвестиціях та підтримується кредитуванням. Тож останнім часом він докладає все більше зусиль, аби очистити сектор нерухомості від заборгованості, ставлячи Evergrande та інших девелоперів на межу банкрутства.
Водночас, перехід до зростання, що базується на споживанн,і досі лишається на початкових стадіях, вважає Міллер. Впровадження реформ, які могли б збільшити споживання, наприклад зміцнення валюти та розширення соціальних програм, досі стоїть на мертвій точці.
Читайте також: Чи буде криза? Звідки може прийти криза з Китаю або США (відео)
«Так, за останні кілька років обсяг інвестицій знизився, але споживання при цьому не виросло. Тож така мета є, але нічого не робиться, аби її досягти», — підсумовує Міллер.
Нерухомість тісно пов’язана зі споживанням
Але виклики, що виникли перед сектором нерухомості, можуть відобразитися й на споживчих витратах, вважає Майкл Петтіс, професор фінансів Пекінського університету. Він нагадує, що близько 80% статків середньостатистичного китайця зосереджено у нерухомості.
«Якщо ціна на нерухомість знизиться, домогосподарства сприймуть це як втрату своїх статків. Зазвичай вони реагують на це, зменшуючи свої видатки та знову накопичуючи заощадження. А це погано для споживання», — пояснює професор.
Але в умовах сповільнення економіки споживчий сектор надійніший за інвестиційні, у тому числі сектор нерухомості, вважає Петтіс. Він прогнозує, що якщо Китай зможе вдало трансформувати економіку, споживання гарантуватиме може не таке швидке, однак достатньо стабільне зростання.
Читайте також: МВФ погіршив прогноз відновлення економіки України
Нагадаємо
У третьому кварталі ВВП Китаю зріс на 4,9%, порівняно з третім кварталом минулого року. Це нижче ніж 5,2%, на які очікували опитані Reuters аналітики.
Інвестиції в основний капітал за перші три квартали також відстають від очікувань: 7,3% замість 7,9%. Водночас роздрібні продажі перевершили очікування, зрісши на 4,4%, порівняно з прогнозом у 3,3%.