► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Промислове виробництво зросло всього на 3,1%, порівняно з прогнозованими 4,5%. За словами прессекретара НБС Фу Лінхуей, на виробництво мала «певний ефект» енергокриза в Китаї. Однак він додав, що її вплив на економіку «знаходиться під контролем».
Багато фабрик були змушені зупинити виробництво у кінці вересня, коли через високу ціну вугілля та нестачу електроенергії місцева влада неочікувано почала відключати електрику. Центральна влада пообіцяла, що збільшить постачання вугілля та забезпечить доступну енергію.
Дані НБС також свідчать, що бізнес менш схильний інвестувати у майбутні проєкти.
Криза сектору нерухомості
Інвестиції в основний капітал за перші три квартали також відстають від очікувань: 7,3% замість 7,9%.
«Інвестиційна діяльність скоротилася через жорсткі умови кредитування», — пояснює Чаопін Чжу, стратег глобального ринку JPMorgan Asset Management,
За оцінкою Чжу, у вересні інвестиції в річний капітал знизилися на 2,5% у річному вимірі. Головним чинником зниження він вважає падіння інвестицій в нерухомість на 3,5% відсотки.
Читайте також: Енергокриза в Китаї. Чому це важливо
За оцінками Moody’s, на сектор нерухомості та пов’язані з ним галузі припадає близько чверті ВВП Китаю. У останні 18 місяців Пекін прикладає все більше зусиль, аби зменшити закредитованість забудовників.
Криза Evergrande привернула до себе увагу у серпні, коли компанія попередила про можливість дефолту та пропустила виплати за своїми доларовими облігаціями. Evergrande — другий за розміром девелопер Китаю, в якого накопичилося боргів на $300 мільярдів. Експерти попереджали, що його банкрутство може стати катастрофою не лише для китайської економіки, але й для всього світу.
Однак центральний банк Китаю заявив, що Evergrande — це унікальний випадок, а діяльності більшості забудовників нічого не загрожує.
За словами Фу, внесок нерухомості в китайську економіку за третій квартал знизився. Але він наголосив, що це мало обмежений вплив на загальне економічне зростання.
Читайте також: Чи врятує Китай Evergrande і хто заплатить за її боргами
Що ще показує статистика
За останніми даними, споживчі витрати втрималися на тому ж рівні, незважаючи на нові карантинні обмеження та падіння автопродажів, що продовжується вже четвертий місяць поспіль.
Роздрібні продажі перевершили очікування, зрісши на 4,4%, порівняно з прогнозом у 3,3%. Рівень безробіття у вересні склав 4,9%. Однак для вікової категорії від 16 до 24 він залишився на значно вищому рівні у 14,6%.
Прогноз на майбутнє
Десять опитаних CNBC банків знизили свій прогноз росту економіки Китаю. Серед перешкод вони, поміж іншим, назвали енергетичну кризу, спроби влади очистити закредитований сектор нерухомості та мляві споживчі витрати.
Читайте також: Майбутнє Китаю. Чому китайській економіці не «світить» світове панування (відео)
«Китай, що раніше був на першому місці за відновленням економіки, почав сповільнюватися,» — коментує Брюс Пан з China Renaissance. Він вказав на значну кількість викликів для економіки Китаю — від нових спалахів коронавірусу до зусиль зі зменшення викидів вуглецю.
«Щодо регулювання, ми вважаємо, що влада намагатиметься більш ефективно проводити свою регуляторну політику, аби досягти своїх економічних та соціальних цілей у коротко- та середньотерміновому періодах. На нашу, думку, посадовці можуть краще пояснювати мотиви своїх дій та заздалегідь попереджати ринок про нові нормативи», — сказав він.