►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Чеські автовиробники у 2021 не випустять понад 250 тис машин й втратять, разом з постачальниками, 200 мільярдів крон.
Вже наступного тижня зупиниться, за деякими винятками, виробництво на заводах Skoda. Основна причина — нестача чіпів.
Чому не вистачає чіпів
Згідно зі звітом IHS Markit, у першому півріччі нестача чипів сталася через збій ланцюжків постачання з Техасу, де екстремальні морози викликали перебої з електрикою, через що виробники призупинили виробництво, і Японії, де сталася пожежа на заводі. Потім проблеми виникли через закриті на карантин підприємства у Малайзії, на які припадає 13% світових поставок напівпровідників.
Очікується, що криза напівпровідників триватиме до 2023 року. У цій думці зійшлися лідери автопрому Volkswagen і Mercedes-Benz. Їх потримав Rohm Co — постачальник мікрочипів для Toyota.
Читайте також: Світове виробництво автомобілів скоротиться на 7−9 мільйонів одиниць. Причина — дефіцит чіпів
Криза у Чехії
Значне скорочення виробництва в Skoda також вплине на низку інших компаній, які пов'язані з автомобільною промисловістю. Це стосується десятків компаній-постачальників та субпідрядників, які виробляють різні компоненти — від пластикових деталей до чохлів на сидіння. Криза торкнеться десятків тисяч людей, лише у Skoda працює майже 40 тис робітників.
В уряді Чехії готуються до розширення програми підтримки бізнесу. Держава буде покривати 60% зарплати працівників, щоб не дійшло до звільнень.
На скільки скоротилось виробництво
За перші три квартали в Чехії було вироблено понад 831 тис легкових автомобілів, що лише на 2,9% більше, ніж за такий же період коронавірусного року, коли виробництво навесні було повністю зупинено протягом місяця.
Якщо порівнювати з докризовим 2019 роком, то виробництво скоротилось на 22%. У 2018 та 2019 роках Skoda виробила понад 1,2 млн машин.
Продажі легкових автомобілів в ЄС також скоротилися на 23% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Всього у 2021 було продано понад 718 тис автівок. Це найменший показник з вересня 1995 року.
Читайте також: Tesla хоче купити завод з виробництва чіпів. Завдання — подолати дефіцит напівпровідників