Завдання на увагу
В цілому досить нудний текст зачепив оригінальними думками Кирила Шевченка щодо ефекту від можливого скасування податку на депозитний дохід.
Цю ініціативу він вперше озвучив майже рік тому, але з тих пір реальних кроків в цьому напрямку так і не було зроблено.
«За нашими оцінками, запровадження такої податкової пільги призведе до переорієнтації населення з 6-місячних депозитів на річні», — заявив Кирило Шевченко і навів таке пояснення.
«Зараз різниця між ставками по депозитах на 6 і 12 місяців становить всього лише 0,6 в.п. Після впровадження податкової пільги різниця зросте до 2 в.п. «, — такий несподіваний висновок чиновника.
За його словами, вкладники отримають більш вигідні умови зберігання коштів, а банки додатковий довгостроковий ресурс в розмірі 25−37 млрд грн для кредитування.
«З цим все зрозуміло!», — резюмував інтерв'юер і перейшов до наступного питання.
А ось автору цих рядків зовсім не очевидно, як скасування податку може призвести до збільшення різниці в ставках між вкладами на 6 і 12 місяців з 0,6 до 2 в.п.
Давайте рахувати
Дійсно, за даними НБУ на 4 жовтня значення українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD) становило:
- 8,07% — по 6-місячними депозитами
- 8,66% — за річними вкладами у гривні.
Тобто, різниця дійсно — близько 0,6 в.п.
За вирахуванням бюджетних платежів — прибуткового податку 18% та військового збору 1,5% — реальна (чиста) прибутковість депозиту складе:
- 6,5% — за 6-місячними вкладами
- 7,0% — за річними вкладами.
Тобто, саме по собі скасування податку дозволить заробляти на річних вкладах всього на 0,1 в.п. більше, ніж на піврічних. Достатній це стимул для «подовження» вкладів? Навряд чи.
Звідки взялася різниця в 2 в.п.
Все просто! Різниця, про яку говорить Кирило Шевченко, можлива, наприклад, у тому випадку, якщо від податку будуть звільнені тільки річні вклади.
Тоді реальна ставка по піврічних вкладах (за вирахуванням податку) складе 6,5%, а по депозитах на рік залишиться 8,66% річних.
Вийде різниця навіть трохи більше ніж 2 в.п.
Не випадково в інтерв'ю Кирило Шевченко оперує фразою «податкова пільга». Швидше за все, в процесі узгодження тексту, було упущено це важливе застереження про диференційований підхід до оподаткування депозитів в залежності від терміну. У підсумку, вийшла загадка.
Замість післямови
«Мінфін» майже рік в черзі на інтерв'ю з головою НБУ.
Автор цих рядків знайомий з Кирилом Шевченком з 2006 р
У березні-2020 він обіцяв «не забувати», коли очолить Нацбанк.
Під час недавньої останньої зустрічі Кирило Євгенович визнав, що в питаннях інтерв'ю він — «людина підневільна». Мовляв, домовляйся з прес-службою.
Що ж, привіт прес-службі регулятора, на компетентність якої так покладається головний банкір.