►Підписуйтеся на «Мінфін» в Instagram:
головні новини про інвестиції та фінанси
Частково різке скорочення енергоспоживання спричинене подорожчанням енергоносіїв, але є ще один фактор — прямий наказ з Пекіну скоротити викиди в атмосферу. Китай збирається провести в лютому зимову Олімпіаду і хоче використати захід для демонстрації свого «зеленого курсу».
Майже половина китайських провінцій перевищили визначену Пекіном квоту енергоспоживання. Тепер їм наказано зменшити активність, інколи — закритися повністю.
Китайська економіка ризикує зітнутися з нестачею газу та вугілля взимку. Китаю вже доводилося обмежувати постачання електроенергії у холодні місяці — але ще ніколи при таких цінах.
Читайте також: Дорогий газ: як вирішувати проблему
Як це вплине на світову економіку
У провінції Цзянсу, чия економіка майже не поступається за розміром канадській, закрилися сталеливарні заводи, а деякі міста вимикають вуличне освітлення. У сусідній Чжецзяні було закрито близько 160 енергоємних компаній, в тому числі текстильні. А у північній провінції Ляонін 14 міст наказали в аварійному порядку відключити електроенергію.
Також про закриття своїх заводів оголосили Apple та Tesla.
«Ці проблеми спричинять ефект доміно на всіх ринках. Глобальний ринок скоро відчує нестачу цілого ряду товарів: від текстилю до іграшок та деталей», — попереджає аналітик Тін Лю.
Китай готовий сповільнитися
Перед Пекіном стоїть те ж питання, що й перед Європою: як досягти задекларованої мети щодо переходу до відновлювальної енергії, не зламавши свою економіку?
Читайте також: На Reddit розігнали котирування уранових компаній: деякі папери злетіли на 25−35%
Ларі Ху, економіст Macquarie Group, вважає що Китай готовий сповільнити економічне зростання заради зменшення викидів.
«Цільовий ріст у 6% — легкодосяжний, а ось досягти цільового рівня викидів буде складно через швидке відновлення економіки у першому півріччі», — прокоментував він.