► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції і фінанси
«За» законопроєкт № 5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» проголосувало 279 депутатів при 226 необхідних.
Критика законопроєкту
Закон критикує опозиція, а також голова парламенту Дмитро Разумков.
Документ, ухвалений у першому читанні, спікер спрямував до Венеціанської комісії на експертизу. 22 вересня він заявив, що залежно від висновків експертів Ради Європи, закон можуть переглянути. Висновок Венеціанської комісії має надійти у грудні.
Реакція президента
Після ухвалення закону, президент Володимир Зеленський привітав з ухваленням законопроєкту.
Вітаю ухвалення @ua_parliament мого законопроекту про деолігархізацію #5599! Україна відкрита для великого бізнесу, але не для олігархічного впливу на чиновників, політиків і медіа. Сьогодні ми зробили ще один крок до того, щоб його позбутися. Дякую всім депутатам за підтримку!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) September 23, 2021
Що відомо про документ
Законопроєкт ініційовано президентом у червні 2021 року. Його мета — визначити так званих олігархів та обмежити їхній вплив.
Згідно документу, аби вважатися олігархом, необхідно брати участь у політичному житті, мати значний вплив на засоби масової інформації, бути монополістом на загальнодержавному товарному ринку та володіти активами на понад 1 мільйон прожиткових мінімумів.
Якщо три з цих ознак будуть наявні в однієї особи, то вона вноситься в Реєстр олігархів на підставі рішення РНБО.
Зокрема, буде заборонено здійснювати внески на підтримку політичних партій та брати участь у великій приватизації. Також особи з цього Реєстру повинні будуть подавати декларацію про доходи.
Окрім того, держслужбовців зобов’яжуть подавати «декларації про контакти», якщо вони контактували з олігархом чи його представником. Якщо особа не подасть таку декларацію, її можуть притягти до політичної або дисциплінарної відповідальності.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Його введуть у дію через шість місяців з дня набрання ним чинності.