► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Жовтневі ціни на газ на нідерландському хабі TTF 15 вересня піднялися до рекордного значення у 79 євро за мегаватт-годину. У Великобританії ціна електроенергії, проданої «на добу наперед», виросла на 19%, до 475 фунтів ($656,5) за мегаватт-годину. Однією з причин є пожежа на французько-британському кабелі, яка залишила острів без імпорту електроенергії.
Найголовніший фактор — газ
Гленн Ріксон, голова відділу Європейського енергетичного аналізу S&P Global Platts, назвав кілька факторів росту цін, наприклад низьку генерацію вітряної електроенергії та недоступність ядерної.
«Але, безсумнівно, найголовніший фактор — це ціни на газ», — додає він.
Аналітик сказав, що прогнози на зимові ціни енергоносіїв залежать від ціни на газ, та додав, що очікує її подальшого зростання у наступні кілька місяців.
Читайте також: Ціна на газ в Європі продовжує зростати. Вже перевищила $900
Він також передбачає, що ціна на електроенергію буде високоволатильною, коливаючись від низької, або навіть від'ємної, коли вітрові електростанції працюють, до надвисокої, коли вони зупиняються.
Чому подорожчав газ
Газ почав дорожчати на початку квітня, коли через неочікувано холодну погоду газові резерви Європи опустилися нижче середнього за п’ять років рівня. Відновити резерви завадило післяковідне «відкриття» економіки — швидке економічне відновлення призвело до високого попиту на енергію.
Крім того, Росія зменшує поставки газу до Європи. Багато хто вважає, що таким чином країна намагається довести корисність Північного потоку-2.
За словами Стефана Константинова, економіста аналітичної фірми ICIS Energy, сильний попит на зріджений газ зі сторони Азії та Південної Америки ще більше піднімає ціну.
Читайте також: В Європі дорожчає газ: скільки будемо платити за нього взимку
«Із наближенням зими дефіцит турбує ринок все більше», — коментує він.
Курс на відновлювальну енергію
На початку вересня різке подорожчання газу та низька продуктивність вітроенергетики змусило Великобританії перезапустити свою стару вугільну ТЕС. Цей крок порушив питання про серйозність задекларованих урядом Великобританії намірів про перехід на «100% зелену енергію».
«Це трохи іронічно, чи не так?» — прокоментував Константинов. За його словами, перезапуск ТЕС зумовлений переривчастим характером «зеленої» генерації — як сонячної так і вітряної.
«Якби було достатньо вітру, ми може могли б забеспечити десь половину, може дві-третіх попиту Великобританії у енергії. Але ми бачимо, що вітру немає, тож ми повертаємося до „найбруднішої“ генерації», — каже він.
Читайте також: Граничні ціни на пальне знову підвищили. Як відреагували АЗС
Раніше
Великобританія заявила про свій намір повністю відмовитись від вугільних електростанцій до жовтня 2024 щоб скоротити викиди вуглекислого газу.