► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Перша біткоїн-країна
Запровадження біткоїна — це ініціатива молодого та популярного президента Наїба Букеле. Він вважає, що криптовалюта дозволить громадянам країни заощадити близько $400 млн на міжнародних переказах.
Лише за минулий рік комісія на міжнародні перекази до Сальвадору склала $6 млрд — це майже 23% від ВВП країни.
Водночас, згідно з опитуваннями, громадяни Сальвадору скептично ставляться до криптовалюти. Близько 70% не погоджується із впровадженням біткоїна. Майже половина громадян не знає, як ним користуватися.
Читайте також: Громадяни Сальвадору протестують проти впровадження біткоіна
Як криптовалюта вплине на довкілля
Одним з аргументів противників біткоїна у Сальвадорі та деінде є величезна кількість електроенергії, що споживається у процесі майнінгу криптовалюти. За данними Bank of America, майнери виробляють 60 млн т вуглекислого газу. Це приблизно стільки ж, як 9 млн автомобілів.
У відповідь на звинувачення влада Сальвадору оголосила амбітний план із побудови електростанції, що використовуватиме для майнінгу «100% чисту та відновлювальну енергію вулканів».
Проблеми з регуляторами
На думку експертів, впровадження криптовалюти може збільшити регуляторні, фінансові та операційні ризики для фінансових установ. Особливі питання викликають міжнародні правила боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму.
Деякі аналітики вважають, що набуття законом чинності може стати на заваді перемовинам Сальвадору щодо траншу на $1 млрд, які країна веде з МВФ. Фонд вже висловив стурбованість щодо рішення.
Читайте також: Глава МВФ: біткоїн — не гроші
Після прийняття «закону про біткоїн» рейтингове агентство Moody’s знизило оцінку кредитоспроможності країни, а доларові облігації Сальвадору опинилися під тиском.
Але це не спинило впровадження криптовалюти
6 вересня, у переддень впровадження закону, Букеле попередив, що не варто чекати негайних результатів та порадив бути терплячими. «Інноваціям потрібен час», — написав президент у своєму твіттері.
Того самого дня Сальвадор придбав 400 біткоїнів, піднявши ціну криптовалюти до $52 680.
Букеле заявив у своєму твіті, що країна «мусить вирватись із парадигми минулого. Сальвадор має право стати частиною першого світу».
Читайте також: Серпневі рекорди на ринку криптовалют. Що буде з курсом біткоїна
Контекст
25 червня влада Сальвадору оголосила, що 7 вересня запрацює сальвадорський державний криптовалютний гаманець Chivo, на який кожен дорослий громадянин країни зможе отримати $30 у біткоїнах.
В рамках підготовки до впровадження біткоїна, уряд встановив банкомати, що дозволяють без комісії переводити біткоїн у долар та знімати з рахунків.
Сальвадор не має власної валюти. До 7 вересня єдиним офіційним платіжним засобом був долар США.