З того часу змінилася не тільки вартість криптовалюти, але й її популярність. За даними дослідження Університету Кембриджу, на початок цього року власні криптогаманці мали понад 101 млн осіб. При цьому зростання кількості людей, які мають на своєму рахунку біткоїни або інші маркери, зростає у геометричній прогресії. Як продемонструвало це ж дослідження, за рік кількість власників криптогаманців зросла на 189%.
Не дивно, що і різні торгові мережі намагаються привернути увагу власників криптовалют. Найбільшого поширення набули слова Ілона Маска про те, що він готовий продавати за біткоїни автомобілі Tesla. Раніше про можливість заплатити криптовалютою за політ у космос заявляв творець Virgin Galactic Річард Бренсон.
Також величезний вплив на ринок мало рішення популярного у США гаманця PayPal запустити оплату покупок «криптою». Серед інших популярних компаній і сервісів, які надали клієнтам можливість заплатити біткоїном або іншими токенами, — авіакомпанія AirBaltic, сервіс бронювання Expedia, відома ІТ-компанія Shopify. Серед світових брендів громадського харчування такий сервіс в ряді країн надають Starbucks і Subway. Подібну послугу тестував у Канаді KFC.
На думку експертів, кількість компаній, які приймають криптовалюту, зростатиме в усьому світі. Адже для них важливо, щоб клієнт мав можливість оплатити товар будь-яким зручним для нього способом. Інакше він піде до конкурентів.
А що в Україні?
В Україні пік популярності оплати криптовалютами припав на 2017−2018 роки. Тоді про готовність прийняти оплату біткоїном заявляли десятки компаній. Найвідоміші з них — мережа АЗС Wog, ресторани Pesto Cafe, Мама Мія, MisterTwister. Однак на сьогоднішній день всі вони вже не надають таку послугу. Та й загалом знайти українські компанії, які на сьогоднішній день приймали б «крипту» — завдання не з простих.
Як пояснюють оглядачі ринку, причин, чому так відбувається, декілька. Насамперед — складність обліку отриманих криптовалют, а також не надто проста процедура проведення транзакцій.
Наприклад, ті компанії, які все ще приймають оплату в криптовалюті, як правило, після замовлення надсилають клієнтові ID гаманця і суму в криптовалюті для сплати. Здавалося б, «крипта» повинна спростити операції, але на практиці зараз ускладнює їх. Адже клієнт повинен дочекатися, коли йому на пошту надійдуть дані, потім скопіювати їх і перенести в свій гаманець. Тільки після цього він зможе провести оплату.
У деяких випадках оплата «криптою» може й зовсім перетворитися на квест. Хоча теоретично це можливо — але на сайті просто немає відповідної кнопки. У службі підтримки теж не знають, як провести операцію і можуть просто дати контакти людини, з якою варто зв'язатися з цього питання.
При цьому оплатити послуги за допомогою банківської карти можна всього в декілька кліків. Тому додатковий «криптовалютний» сервіс, як правило, виглядає як можливість заради самої можливості, яка не дуже-то й потрібна клієнтам.
Нові технології
Спростити оплату за допомогою криптовалюти і зробити її справді масовою може нова технологія, яку пропонує компанія Settlepay.
У партнерстві з найбільшою криптовалютною біржею Binance ця компанія пропонує новий для українського ринку спосіб оплати «криптою» Binance Pay. Технологія вже працює у багатьох країнах, а зараз нею зможуть скористатися й українці.
Працює сервіс за наступним принципом. У компаній, які підключать його серед уже існуючих варіантів оплати, (наприклад, Visa, Mastercard, Приват24) з'являється ще один —Binance Pay.
Процедура його використання принципово проста. Коли клієнт хоче оплатити замовлення криптовалютою, він натискає на відповідну кнопку і перед ним з'являється QR-код. Далі покупець повинен скористатися сканером QR-кодів у своєму додатку криптобіржі Binance на смартфоні. Коли він відсканує код, у вікні додаток з'явиться можливість оплатити замовлення. При цьому всі дані про рахунок, на який переказуються кошти, і суму платежу вже введені автоматично — ці дані з самого спочатку містяться у QR-коді. Тому клієнтові не потрібно самостійно прописувати ані номер гаманця, на який він скидає крипту, ані суму. Достатньо просто підтвердити оплату.
Оскільки сервіс турбується про безпеку користувачів, покупцеві ще потрібно буде ввести свій пін-код. Завдяки цій обережності сторонні не зможуть скористатися рахунком, заволодівши чужим телефоном.
Навіщо цей сервіс клієнтам
Використання Binance Pay — це не технологія заради технології. Це дійсно простий спосіб оплати за допомогою криптовалюти.
Скептики скажуть, що при бажанні можна просто зняти гроші зі свого криптогаманця, переказавши гривні на банківський рахунок. Але не варто забувати, що за виведення коштів у більшості криптобірж передбачена комісія. Крім того, багато банків встановлюють комісію за поповнення банківських карток.
У той же час при оплаті за допомогою Binance Pay покупець не платить жодних комісій. Іншими словами, купивши криптовалюту, можна спокійно спостерігати за її зростанням, а в разі необхідності розрахуватися з її допомогою, не заплативши абсолютно ніяких комісій.
Binance Pay надає широкий вибір криптовалют для оплати. На даний час сервіс підтримує понад 40 токенів. Серед них такі популярні як Bitcoim, Ethereum, binance coin, cardano і навіть улюбленець Ілона Маска dogecoin. Якою з криптовалюта розплачуватися — вирішує сам користувач.
Оплата покупок за допомогою Binance Pay відбувається миттєво, точно так само, як і за допомогою, наприклад, банківських карток. Щоб завершити оплату, покупцеві не доведеться чекати, поки платіж буде оброблений або кошти зараховані.
Крім можливості оплатити покупки, сервіс Binance Pay надає своїм користувачам й інші «плюшки». Наприклад, можливість також без комісії переказувати «крипту» родичам або знайомим. До того ж зовсім не має значення, в якій країні вони знаходяться.
Навіщо цей сервіс компаніям
Криптобіржа Binance є найбільшим у світі майданчиком обміну криптовалют. За даними сервісу CoinMarketCap, щоденний обіг операцій на ньому перевищує $25 млрд. До того ж, вона одна із найпопулярніших криптобірж в Україні, адже купувати маркери на ній можна в тому числі і за гривню.
Все це закладає фундамент для зростання популярності Binance Pay у нашій країні. Таким чином, магазини, які підключать можливість оплати за допомогою цього сервісу, відразу ж отримають велику аудиторію потенційних клієнтів.
З кожним роком зменшується час, який відвідувачі інтернет-магазинів готові витрачати на здійснення покупки. Якщо на сайті їм щось незрозуміло, вони стикаються із труднощами, то все частіше просто відмовляються від цього сервісу і переходять до конкурентів. Тому продавцеві принципово важливо спростити сервіси для клієнтів. В тому числі забезпечити можливість здійснити оплату в будь-якій зручній для покупця формі.
Як пояснюють у компанії Settlepay, яка стала першим офіційним постачальником і інтегратором Binance Pay в Україні, найцікавішим новий сервіс стане для компаній, які працюють у сфері електронної комерції, туризму, страхування, освітніх проєктів, ігрової індустрії.
Як працює Binance Pay на інтернет-сайті, можна подивитися на сайті туристичної компанії Farvater.travel. Також можливість оплати за допомогою Binance Pay вже надають такі магазини: Travala, Coinsbee, CryptoRefills.
Оскільки сервіс Binance Pay працює на основі генерації QR-кодів, використовувати його можуть не тільки інтернет-сайти, але й компанії, які працюють офлайн. Принцип оплати тут буде таким самим — покупець відкриє сканер у додатку Binance, наведе його на згенерований код і погодиться на оплату криптовалютою.
Крім можливості спростити оплату для своїх клієнтів, підключення криптовалютного сервісу дає й інші переваги. Компанії, які приймають оплату «криптою», виглядають технологічніше, порівнюючи із конкурентами. Можливість розрахуватися токенами можна використовувати і в рекламному просуванні.
При цьому саме підключення до сервісу Binance Pay для компанії не буде проблематичним, адже технічні та операційні моменти візьме на себе Settlepay.
На думку експертів, популярність криптовалют і далі зростатиме. Для когось це спосіб зберігання коштів на довгий термін або заробітку на стрімкому зростанні ціни токенів, але паралельно все швидше розвиватиметься і оплата криптовалютами. Адже все більше людей до них звикають і не бачать сенсу переказувати кошти у фіатні валюти для того, щоб оплатити покупки.