Подвійний карантин і зони для кожного регіону
У країні, як і раніше, діє адаптивний карантин. Це передбачає розподіл регіонів на зони, залежно від епідеміологічної ситуації. Залежно від зони вводяться ті чи інші карантинні обмеження.
Але з'явилося ще одне важливе нововведення — одночасно у всій країні може бути встановлений «зелений» або «жовтий» епідеміологічний рівень, а вже конкретно за регіонами — «помаранчевий» або «червоний» рівні. Це означає, що і перелік карантинних заборон буде варіюватися.
На даний момент у всій Україні діє «зелений» рівень епідеміологічної небезпеки. Тобто поки що все відносно спокійно. Але, як зазначають у МОЗ, вся країна одночасно може перейти в «жовту» зону. Це трапиться, якщо протягом трьох днів поспіль на всій території країни спостерігатиметься хоча б одна із перерахованих ознак:
— кількість нових випадків коронавірусу — понад 75 на 100 тисяч населення за останні 14 днів (тобто 30 тисяч нових випадків);
— коефіцієнт позитивних тестів — понад 4% від загальної кількості проведених досліджень;
— кількість тестувань протягом останніх 7 днів — менш 300 на 100 тисяч населення;
— наявність підстав для встановлення «червоного» рівня на території хоча б одного регіону.
Рішення про «жовту зону» для всієї країни встановлюватиметься за ініціативою міністра охорони здоров'я і державної ТЕБ. При нормалізації ситуації країна знову повернеться в «зелену зону». В іншому випадку вся Україна залишиться в «жовтій» зоні.
Читайте також: Боротьба з covid-19. У Мінфіні розповіли, на що витратили 29 мільярдів (інфографіка)
Що означаєжовта карантинна зона для всієї країни? Обмеження наступні:
- обов'язковий масочний режим і дотримання дистанції 1,5 метра;
- заборона на проведення масових заходів, якщо не дотримується правило, — 1 людина на 4 кв. м приміщення;
- заповнюваність кінотеатрів, залів, тощо — не більше 50%;
- заповнюваність спортзалів — максимум 1 людина на 10 кв. м .;
- відсутність обмежень в роботі закладів.
Але це обмеження на рівні всієї країни, окремо ранжуватимуть регіони. Якщо там буде «помаранчевий» рівень, введуть додаткові заборони:
- закриють ресторани, їм дозволять працювати тільки на доставку і винос;
- не працюватимуть ТРЦ, розважальні заклади, спортклуби, непродовольчі ринки і магазини;
- заборонять роботу освітніх установ, крім дитсадків і початкових класів шкіл
- заборонять проведення масових заходів, а також роботу закладів культури, крім історико-культурних заповідників.
Регіон ризикує потрапити до«помаранчевої» зони, якщо:
- завантаженість ліжок у місцевих лікарнях перевищить 65% від загальної кількості,
- кількість тестувань на 100 тисяч населення — менше 300,
- кількість госпіталізацій з ковіду — понад 60 осіб на 100 тисяч населення, зростання числа госпіталізацій за 7 днів — більш ніж на 50%, частка позитивних тестів — більше 20%.
Найвищий — «червоний» рівень епідеміологічної небезпеки — передбачає закриття практично всього. Працювати зможуть лише продовольчі магазини, аптеки, банки і АЗС.
Перші кандидати на посилення карантину
За даними Міністерства охорони здоров'я, на 15 серпня показники вже перевищені в декількох регіонах. Основний зростаючий маркер — рівень госпіталізацій.
У Полтавській області він зріс за останніх кілька днів на 51,9- 64%, у Рівненській — на 51,5- 56,7%, у Тернопільській був зафіксований антирекорд — динаміка госпіталізацій прискорилася на 76,9%.
Тобто три регіони в Україні — за крок від «помаранчевої» і «червоної» зон. Також у декількох областях є перевищення допустимої норми за кількістю позитивних тестів серед загальної кількості досліджень. Вона повинна бути не більше 4%, тоді як, наприклад, у Донецькій області в останні три дні — 4,3−4,5%, у Запорізькій — 4,2−4,3%, в Івано-Франківській — 4, 7−4,8%, в Сумській — 4,1−4,5%, у Тернопільській — до 5%.
Якщо статистика не покращиться, то є ризики потрапляння окремих областей в «помаранчеву» або «червону» зони. Якщо хоча б один із регіонів стане «червоним», всю країну переведуть до «жовтої» зони.
Тобто «страшилки» про можливе «закриття» деяких регіонів і посилення заходів на рівні всієї країни — цілком реальні.
Чи буде новий локдаун
Людей і бізнес найбільше лякають загрози нового локдауна з переведенням шкіл на дистанційну роботу, закриттям офісів, зупинкою торгівлі і транспорту.
«Бізнес дуже боїться нового локдауна, особливо той, де є великі колективи і торгівля, так як саме її закривають насамперед. Поки що влада чітко нічого не говорить — незрозуміло, як і що буде», — говорить голова концерну «Ярослав» Олександр Барсук.
Тому коли в Києві у підприємців почали збирати заявки на оформлення спеціальних перепусток на транспорт, бізнес відверто занервував. Пізніше з'явилися чутки, що локдаун готується вже на вересень.
Міська влада пояснила — почали оформлення спецперепусток завчасно, так би мовити, «на випередження». Це, нібито, дозволить запобігти колапсу, який спостерігався у столиці в минулий локдаун — коли людям потрібно було їхати на роботу, але перепустки вони отримати не встигли. Тому злетіли ціни на таксі — деякі кияни платили за дорогу до офісу до 600 гривень.
За словами заступника голови КМДА Володимира Бондаренко, отримати спецперепустки зможуть працівники підприємств, що забезпечують життєдіяльність міста, — житлово-комунальної інфраструктури, медицини та фармації, торгівлі тощо.
Також можуть бути перепустки для «візиту в медустанову», чого не було у минулий локдаун. Перепустки будуть електронними, в столиці вже працює відповідна система в тестовому режимі.
Що стосується загрози локдауна, то вже навіть з'явилася конкретна дата — 4 вересня.
«У Києві, як поширюються чутки, можуть навіть раніше все закрити — з кінця серпня», — каже голова громадського руху SAVE ФОП Сергій Доротич.
Але, як пояснив головний санітарний лікар Ігор Кузін, вводити загальнонаціональний локдаун не планується. Не очікують на введення жорсткого карантину восени і в НБУ. «У базовому сценарії очікуємо спалах захворюваності восени. Це затримає відновлення економічної активності до рівня, який був до пандемії. У той же час ми не очікуємо на введення жорстких карантинних заходів та значних втрат для економіки», — заявив в інтерв'ю Forbes заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук.
Але «локальні локдауни» в окремих регіонах можливі. Тим паче, що епідеміологічна ситуація вже почала погіршуватися. 15 серпня в Україні було виявлено всього близько 400 нових випадків, але вихідні в цьому плані не показові.
А ось напередодні, 12 серпня, було вже 1 247 нових випадків, тоді як ще нещодавно рахунок йшов на сотні хворих. І, якщо не у вересні, то у жовтні нова коронавірусна хвиля може накрити країну. Кузін натякнув на «кінець осені — початок зими», пояснивши, що саме в цей час більшість країн посилюють епідеміологічні обмеження.
«Не потрібно ілюзій — у нас буде велика хвиля, буде багато хворих, багато госпіталізацій і наша вакцинація й ті люди, які перехворіли, цього не зупинять. Ми останні в Європі за кількістю вакцинованого населення в усіх категоріях», — спрогнозував для ВВС розвиток подій Павло Ковтонюк, ексзаступник міністра охорони здоров'я у 2016−2018 роках і співзасновник Українського центру охорони здоров'я (UHC).
Якими будуть нові карантини
Втім, нові локдауни вже будуть зовсім іншими. Наприклад, цього року навіть у «червоній» зоні можуть продовжувати працювати школи. «Ми дозволили, щоб освітній процес тривав, але це тільки в тому випадку і в тих школах, де педагогів буде вакциновано більше ніж 80% від усього складу», — каже міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
Щоправда, за словами міністра, таких шкіл у країні — одиниці: тільки в деяких регіонах станом на початок серпня школи, де вакциновано 50% педагогів, можна перерахувати на пальцях. Такі показники, зокрема, має Київ і Київська область. В інших областях ця кількість ще менша.
В уряді тим часом обговорюють преференції для вакцинованих і заборони для нещеплених в разі введення локдауну. Конкретних рішень ще немає, але очікують, що нові правила для вакцинованого і невакцинованого населення будуть озвучені одночасно із посиленням карантинних обмежень.
Нові правила можуть бути введені і на місцевому рівні. Наприклад, мер Дніпра Борис Філатов вже пообіцяв як винагороду для вакцинованих жителів міста — безкоштовний проїзд в міському електротранспорті і метро, а також квитки у кіно.
Про те, що локдауни будуть «менш дозвільними», говорить голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.
«У поточних умовах (масової вакцинації) влада створюватиме преференції для різних категорій вакцинованих, в тому числі для роботи багатьох економічних суб'єктів (готелі, ресторани, кінотеатри тощо), які раніше найбільш страждали від карантинних обмежень. У той же час, будь-які карантинні обмеження, нехай і мінімального характеру, негативно позначаються на бізнес-наміри і ділової активності. Тому бізнес готується до нового локдауну найближчим часом», — прокоментував він ситуацію для «Мінфіну».
Загроза закриття ресторанів, магазинів і офісів в Україні — дійсно на порядку денному. Але поки що незрозуміло наскільки жорстко все буде.
З одного боку, є прописані правила, такі ж, як і під час минулих локдаунів, — закриття всього, крім продовольчих магазинів і аптек, зупинка транспорту тощо. У звіті Нацбанку за липень прогнозується, що через новий локдаун українська економіка може втратити ще близько 0,6% ВВП на місяць.
Але, якщо закриватимуть тільки «червоні» зони, то втрати знизяться до 0,4% ВВП на місяць.
З іншого боку з'являються «лазівки». У Спілці українських підприємців (СУП) наприкінці минулого тижня була зустріч із міністром охорони здоров'я Віктором Ляшко. Обговорювалася, в тому числі, можливість введення послаблень для окремих підприємств, навіть якщо в регіоні на той момент буде жорсткий карантин. На «пільги» можуть розраховувати, зокрема, такі компанії:
— ті, де понад 80% колективу вакциновано. Вони зможуть допускати до своїх установ споживачів і клієнтів, які також будуть вакциновані.
— для ТРЦ, за аналогією із Німеччиною, розробляється програмний продукт із запису на візит у торговий центр на конкретний час. Щоб отримати дозвіл, потрібно буде або мати вакцинальний сертифікат, або зробити тест (в тому числі, можлива здача експрес-тесту на місці).
Ще раніше у МОЗ заявили, що не виключають перепустку до установ культури, ресторанів за ковід-паспортами. Обговорюється введення деяких цифрових QR- кодів, які надаватимуться тим, хто пройшов повний курс вакцинації, перехворів або має негативний тест. За такими кодами, нібито, можна буде ходити в магазини і ресторани.
Таким чином, жорсткий карантин трансформується вже у не дуже жорсткий.
Навіть в регіонах, де поки що вакциновано дуже мало людей, така система дозволить працювати громадському харчуванню, спортзалам, магазинам. Адже люди завжди зможуть зробити експрес-тест і приходити за ним.
Втім, поки що незрозуміло як в результаті спрацює така система. Наприклад, у Москві, де також вводили допуск в ресторани за QR-кодами, підприємці були незадоволені, оскільки кількість відвідувачів все одно різко знизилася, продажі впали вдвічі, а виходити на роботу і платити персоналу довелося. Тобто дешевше для бізнесу було б закритися. В результаті влада скасувала нововведення.
Європа всю весну жила за схожою схемою, і вона непогано спрацювала — люди змогли ходити в магазини (щоправда, за попереднім записом), а бізнес — працювати.
Правда, питань поки що залишається чимало. По-перше, в Україні вкрай низькі темпи вакцинації. Поки що щеплення отримало всього близько 6% населення, причому, головним чином, — у великих містах.
По-друге, не налагоджена система тестування. Фактично на сьогодні вона «дірява» — потрібні тести можна купити. Це означає, що зробивши послаблення для «людей з тестами», влада не може гарантувати, що епідемія на почне зростати, адже довідки можуть виявитися просто підробленими.
По-третє, з урахуванням низьких темпів вакцинації, доступ до закладів за QR-кодами може різко скоротити число відвідувачів у кінотеатрах, спортклубах, ресторанах. Але працювати все одно доведеться, а розраховувати на допомогу від держави, як це було в минулі локдауни, коли платили по 8 тисяч гривень, вже навряд чи можна. Тому удар по бізнесу може виявитися відчутним.
За словами Доротича, багато бізнесів нового локдауна просто не переживуть. Але багато підприємств зараз прискорено вакцинують співробітників, розраховуючи, що в разі локдауна це дозволить їм не закриватися. «80% вже вакцинували, плануємо довести цей відсоток до 90. Залишилися найвпертіші, а з ними потрібно довше працювати», — каже Олександр Барсук.
Читайте також: Перевірка бізнесу. За 1,5 місяці виявлено понад 6 тисяч нелегальних працівників
Як сказав нам виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, місцева влада не налаштована нічого закривати. «Черговий локдаун буде великим ударом по бізнесу і місцевим бюджетам. Тому на місцях підтримують всі варіанти із частковими обмеженнями, але не повну зупинку», — підсумував він.