► Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» в фейсбуці: головні фінансові новини
Історичне рішення
«Це історичне рішення — найбільший розподіл СПЗ в історії МВФ і стимул для світової економіки під час безпрецедентної кризи. Розподіл СПЗ послужить на благо всіх держав-членів, допоможе задовольнити довгострокову глобальну потребу в резервах, зміцнить довіру і сприятиме посиленню стійкості та стабільності світової економіки. Воно особливо допоможе нашим найбільш вразливим державам-членам, які важко справляються з наслідками кризи covid-19», — заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.
Читайте також: Чому «безкоштовні» гроші від МВФ нічого доброго Україні не обіцяють
Загальний розподіл СПЗ набуде чинності 23 серпня: в цей день нові створені СПЗ будуть переведені країнам-членам МВФ пропорційно їх існуючим квотам у Фонді.
Близько $275 млрд (приблизно 193 млрд СПЗ) з нового розподілу надійде країнам з ринком, що формується, і країнам, що розвиваються, в тому числі, країнам з низьким рівнем доходу.
У випадку конвертації СПЗ у іноземну валюту країні доведеться платити 0,05% річних тим країнам, які в неї викуплять ці СПЗ.
Читайте також: Україна може отримати від МВФ $2,7 мільярда за своєю квотою
Що таке СПЗ
Спеціальні права запозичення (СПЗ) (англ. special drawing rights, SDR) — резервний та платіжний засіб, що емітується МВФ. Існує лише в безготівковій формі у вигляді записів на банківських рахунках.
В рамках емісії гроші отримує на свій рахунок агент, який від імені країни управляє СПЗ. З точки зору бухгалтерського обліку для країни ці ресурси будуть активом, а не зобов'язанням (тобто не кредитом) і збільшать золотовалютні резерви (ЗВР) країни на суму емісії.
Виходячи з розміру квоти України (0,42%) наша країна отримає $2,7 млрд — це не кредит і це безкоштовно.