►Підписуйтеся на «Мінфін» в Instagram:
головні новини про інвестиції та фінанси
23 липня о 14:00 за київським часом у Токіо відкрилася Олімпіада-2020. Вона мала відбутися торік, але була перенесена через пандемію.
Це перше в історії відкриття ігор, на якому не було глядачів через ризик поширення коронавірусної інфекції. Також, згідно з повідомленням Kyodo, число високопоставлених гостей значно скорочено: їх планується менше тисячі.
Скільки витрачено на Олімпіаду-2020
Як пише РБК, у 2013 році бюджет ігор в Токіо становив $7,3 млрд, а у 2019-му — вже $12,6 млрд. Рішення про перенесення Олімпіади обійшлося оргкомітету в $3,3 млрд — кошторис, згідно з офіційними даними, перевищив $15,9 млрд. Отже, Олімпіада в Токіо стала найдорожчою в історії літніх ігор, перевершивши рекорд Лондона-2012 ($14,9 млрд).
Однак аудитори вважають офіційні дані заниженими. Національна аудиторська рада Японії ще у 2018 році оцінила витрати в $26,3 млрд. Через рік рада повідомила, що владою було виділено додатково $9,7 млрд, які не були включені в статтю олімпійських витрат. Губернатор Токіо Юріко Коїке ще до пандемії заявляла, що місто витратить додатково близько $7,4 млрд на підготовку до ігор — ця сума теж не була врахована.
За оцінками аналітиків, загальна сума витрат становитиме близько $28 млрд.
На що пішли кошти
Головна арена ігор — Національний стадіон, який обійшовся у $1,4 млрд. На ньому відбудуться церемонії відкриття і закриття Олімпіади, також тут пройдуть змагання з футболу та легкої атлетики. Зараз Національний стадіон входить до десятки найдорожчих арен світу і посідає друге місце серед олімпійських — після лондонського «Уемблі», який обійшовся в $1,5 млрд.
Всього до Олімпіади було побудовано вісім нових об'єктів — і кожен перевищив бюджет.
Наприклад, гімнастичний зал обійшовся в $200 млн замість запланованих $81 млн, арена для гри в бадмінтон — в $330 млн, волейбольний стадіон — $340 млн, центр водних видів спорту — в $540 млн.
Одним з важливих об'єктів ігор є Олімпійське селище, яке складається з 21 будівлі та обійшлося в $2 млрд. Очікувалося, що вже до кінця 2020 року проєкт почне окупатися за рахунок продажу апартаментів. Однак через перенесення змагань селище рік простояло порожнім.
Літня школа трейдингу: вчимося заробляти на коливаннях валютних пар
Яка сума збитків
Практично всі квитки були розкуплені до кінця березня 2020-го, коли в МОК ухвалили рішення про перенесення ігор на рік. Але через пандемію більшість заходів відбудеться без глядачів. Японські вболівальники будуть допущені тільки на стадіони, розташовані в префектурах Міягі, Ібаракі та Сідзуока, і лише в кількості, що не перевищує 50% від місткості арени, або 10 тис. осіб. Тож, організаторам довелося повернути практично всі гроші за 4,48 млн проданих квитків.
З урахуванням закриття кордонів для іноземців, проведення змагань без уболівальників і перенесення ігор, загальні втрати для економіки Японії оцінюються від $6,3 млрд до $23 млрд.
Скасування ігор призвело б, за оцінками експертів, до серйозніших наслідків — від $17 млрд до $40 млрд.
Контекст
Олімпійські ігри проходять в Японії вчетверте. Вони мали відбутися торік, але були перенесені через пандемію. Однак з маркетингових міркувань «2020» залишилося в назві.
Раніше найдорожчою вважалася зимова Олімпіада в Сочі 2014 року, на яку, за офіційними данними, пішло близько $22 млрд. Найбільші чисті збитки принесла Олімпіада 2016 року в Ріо-де-Жанейро — близько $2 млрд.