► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
«У той момент, коли ви перебуваєте на піку впевненості у своїй угоді, це найімовірніше і є найбільш високоризикова інвестиція», — впевнений Дмитро Карпіловський.
Він розповів, якими правилами має керуватися інвестор, щоб захиститися від ризиків та отримати високий дохід.
Поради інвесторам-початківцям
- Інвестуйте в ті інструменти, на вивчення яких ви витратили хоча б три місяці або кілька сотень годин, щоб заглибитися у тематику.
- Вкладайте гроші тільки в ті напрями, де є зрозумілий для вас механізм захисту. Намагайтеся це зробити до того, як ви оплатите свою помилку.
- Диверсифікуйте свої інвестиції. Не вкладайте більше грошей, ніж готові втратити, оскільки ви не здатні оцінити всі ризики. Чим менш досвідчений інвестор, тим ширше потрібна диверсифікація портфеля.
Читайте також: Нерухомість, акції, криптовалюта і бізнес: куди інвестує гендиректор BlaBlaCar в Україні
Топ-20 кращих книг для початків і досвідчених трейдерів
Ніколи не покладайтеся на власні рішення
«Не рекомендую йти в угоду, в якій немає професіонала, готового вас консультувати. Поки ви 5 років поспіль не братимете участь в ІРО, ви не зрозумієте: добре це чи погано. Або ж потрібно витратити півроку на пошуки чужого досвіду, щоб отримати об'єктивну картину», — вважає Карпіловський.
Він розповів, що раніше інвестував за принципом spray and pray — «розпились і молись».
«Думав, що краще за інших прочитаю аналітику, вивчу сигнали ринку і виберу найкращу акцію. Те саме з криптовалютою. Але ніякі 10 років досвіду не врятували мене, коли в 2017 році ринок розвернувся і все полетіло донизу. І моя самовпевненість тільки додала мені збитків. Я був впевнений, що розумніший за ринок, а ринок на довгій дистанції завжди перемагає», — додав він.
За його словами, більшість інвесторів знають, що, купуючи щомісяця трохи акцій S&P 500, вони отримають хороший результат. Але мало хто з цих людей зайшов у симулятор і подивився, які результати цей індекс давав раніше. А насправді інвестори, які повірили в цю ідею 5−10 років тому, в певні періоди втрачали до 40% від свого портфеля.
Читайте також: 20% вкладень агресивного інвестора можуть бути провальними
Карпіловський радить заходити в угоди з брокером, посередником або радником, який візьме на себе відповідальність за ваш фінансовий результат. Це може бути часткова участь у збитку, розподілі прибутку або якісь гарантії з його боку.
Трохи хитрощів
«Ми з партнером заходимо в операції, в яких є неринкова перевага. Наприклад, якщо купуємо квартиру, то тільки по „дну ринку“ або ще нижче. Практично у кожного забудовника можна купити нерухомість не тільки через відділ продажів», — поділився Дмитро Карпіловський.
Він пояснив, що завжди є підрядники, з якими розрахувалися «метрами». І вони можуть продати їх з дисконтом. Також забудовники мають пули, в які можна зайти не за ринковими умовами або під переуступку. «Якщо скомбінувати кілька таких факторів, угода стає по-справжньому привабливою», — резюмував він.