Що кажуть в НБУ
Відповідні зміни регулятор затвердив постановою Правління НБУ від 13 липня 2021 № 80 «Про затвердження Змін до Положення про заходи захисту і визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті».
«Ситуація в економіці та на фінансових ринках зараз стабільна, тому ми продовжуємо пом'якшувати обмеження. Ми вирішили скасовувати цю вимогу поступово. Це дозволить оцінити вплив кожного такого кроку щодо лібералізації на стан ринку», — зазначив заступник голови Національного банку Юрій Гелетій.
Як нова норма вплине на курс гривні
За оцінками центробанку, поточне послаблення не матиме суттєвого впливу на функціонування валютного ринку України.
Хоча в одному з недавніх інтерв'ю ЗМІ Гелетій допускав, що таке рішення буде мати більший вплив на валютний ринок, ніж останні заходи щодо валютної лібералізації.
Фінансисти вважають, що нове послаблення може тимчасово послабити курс гривні і збільшити волатильність на торгах. Але з часом — допоможе зробити ринок більш стійким.
«На першому етапі суттєве розширення кола потенційних покупців безготівкової валюти може викликати збільшення попиту. Що призведе до ситуативного зростання котирувань. Швидше за все, уникнути цього побічного ефекту не вийде. Хоча якщо підібрати правильний момент, запустивши процес на хвилі зміцнення гривні, його вплив на ринок буде мінімальним», — вважає директор департаменту казначейських операцій Юнекс банку Сергій Кирилюк.
Експерти вважають, що зараз — цілком сприятливий момент для такого кроку.
Аналітик «Мінфіну» Олексій Козирєв нагадав, що експортери заводять в країну достатньо валюти, щоб перекрити потенційні потреби покупців, навіть при короткочасному зростанні попиту. Тому подібне послаблення Нацбанку не призведе до значного зростання курсу.
«Спекулятивні спроби розігріти ринок після виходу постанови НБУ безумовно будуть. Але вони швидко „видихаються“ за рахунок того, що продавці закриють попит», — прогнозує він.
«Цей час регулятор обрав не випадково. Збір озимих і відповідні продажі з боку агросектора, традиційне літнє зниження активності з боку імпорту повинні стримати можливе зростання і послужити свого роду противагою тим можливим покупкам, які з'являться на ринку. Виходячи з цього ми очікуємо, що ці нововведення на першому етапі будуть мати мінімальний вплив», — упевнений казначей Банку Кредит Дніпро Юрій Гриненко.
«Головний біль» для НБУ
Але в майбутньому таке нововведення може додати «головного болю» як самому регулятору, так і банкам. Особливо в періоди, коли на ринку будуть спостерігатися значні коливання курсу.
«У моменти активного зростання котирувань тиск на курс нацвалюти буде посилюватися за рахунок масових стихійних покупок окремими гравцями. В цьому випадку Нацбанку доведеться або витрачати резерви на погашення валютних „пожеж“, або скорочувати ліміт таких покупок на кожну юрособу», — прогнозує Олексій Козирєв.
Сергій Кирилюк також вважає, що доступ юросіб до купівлі валюти без зобов'язань може викликати зростання волатильності на торгах.
«Скажімо, восени, коли в Україні традиційно посилюються девальваційні настрої, незалежно від того, чи є під ними об'єктивні підстави. В таких умовах додаткові обсяги на торгах можуть викликати більш глибокі тимчасові коливання курсу», — припускає він.
Чому скасування обмежень — це добре
Однак банкіри стверджують, що в довгостроковій перспективі рішення НБУ призведе до позитивних змін на валютному ринку.
«Поступова відміна обмежень на придбання бізнесом іноземної валюти — позитивний сигнал не тільки для внутрішніх, але і для зовнішніх інвесторів. Вона матиме позитивний вплив на валютний ринок і допоможе своєчасно управляти процесами в разі зміни ринкової кон'юнктури», — прогнозує директор департаменту казначейських операцій Акордбанку Юрій Єфремов.
За словами Сергія Кирилюка з Юнекс Банку, в середньостроковій перспективі цей крок суттєво збільшить ліквідність міжбанківського валютного ринку. А чим більше буде обсяг торгів, тим важче буде впливати на котирування спекулятивними атаками. Як наслідок, курсоутворення стане більш справедливим.
Зараз середній обсяг торгів на міжбанку коливається в діапазоні $ 120−140 млн в день. На малоб'емном ринку вихід будь-якого великого клієнта з купівлею/продажем навіть $ 20−30 млн здатний істотно впливати на курсоутворення протягом дня. Цим користуються спекулянти, які намагаються активно «качати» курс, підлаштовуючись по такі виходи великих покупців і продавців.