Що пропонує НБУ
Для цього Нацбанк розробив і пропонує до громадського обговорення проєкт Положення про порядок розкриття інформації небанківськими фінансовими установами.
► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції і фінанси
Що повинно бути на сайтах фінустанови:
-
відомості про найменування небанківської фінансової установи, її місцезнаходження та режим робочого часу;
-
відомості про державну реєстрацію установи в Єдиному державному реєстрі, а також про її включення до Державного реєстру фінансових установ;
-
відомості про структуру власності небанківської фінансової установи;
-
перелік відокремлених підрозділів (за наявності);
-
перелік фінансових послуг, які установа має право надавати. Зокрема, відомості про умови і порядок надання фінпослуг, інформацію про ліцензії на надання фінансових послуг, а також торгові марки (знаки для товарів і послуг), які використовуються установою для надання фінансових послуг;
Читайте також: Кожна 5 фінкомпанія приховала від НБУ інформацію про власників
-
публічні частини договорів про надання клієнтам фінансових послуг;
-
перелік осіб, які надають посередницькі послуги (якщо фінансова послуга надається за участю посередників);
-
відомості про порушення провадження у справі про банкрутство, застосування процедури санації небанківської фінустанови і відомості про початок процедури ліквідації фінансової установи.
Крім того, Положення зобов'яже небанківські фінустанови розкривати на своїх сайтах річну фінансову та консолідовану фінансову звітність, а також звітні дані.
Кому та які вимоги
У той же час вимоги Національного банку до розкриття звітних даних будуть диференційовані в залежності від виду небанківської фінансової установи.
Бдут окремі вимоги для страховиків, кредитних спілок, ломбардів, організацій, які надають послуги з фінансового лізингу, фінансових компаній, які надають кредити, фінкомпаній, які надають послуги факторингу, гарантів і інших.
Читайте також: Небанківські фінустанови не поспішають називати своїх власників
Небанківські фінустанови повинні забезпечити:
-
розкриту інформацію в актуальному стані;
-
вільний доступ будь-якої особи до інформації, що підлягає оприлюдненню згідно з цим Положенням (за винятком інформації, яка може надаватися лише на вимогу клієнта);
-
захист від спотворення, знищення та/або блокування доступу до інформації, розміщеної на сайті.
У місцях надання фінансових послуг клієнтам установи будуть зобов'язані розміщувати і підтримувати в актуальному стані інформацію, зокрема:
-
відомості про найменування небанківської фінансової установи і режим робочого часу;
-
відомості про його державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі, а також про включення до Державного реєстру фінансових установ;
-
перелік фінансових послуг, які установа має право надавати. Зокрема, відомості про умови і порядок надання послуг, про ліцензії, які дають право надавати фінпослуги, а також торгові марки (знаки для товарів і послуг), які використовуються для надання відповідних видів фінансових послуг;
-
перелік осіб, які надають посередницькі послуги (якщо фінансова послуга надається за участю посередників);
-
початок процедури ліквідації фінансової установи.
Небанківські фінансові установи отримають три місяці з моменту набуття чинності положення, щоб узгодити свою діяльність з його вимогами.
Нагадаємо
Національний банк на офіційному веб-сайті відкрив сторінку «Структури власності постачальників фінансових послуг». Тут буде публікуватися інформація про структуру власності небанківських фінансових установ. І вже зараз можна ознайомитися зі структурами власності компаній, які першими належним чином їх розкрили.
14 квітня 2021 року НБУ затвердив вимоги до структур власності постачальників фінансових послуг і визначив критерії їх прозорості. Учасники небанківського ринку отримали два місяці, щоб подати пакет документів про своїх реальних власників.