Як працювала схема
Схему організували власники двох столичних кредитно-фінансових установ.
Використовуючи бази даних своїх клієнтів, ділки оформлювали на громадян вигадані онлайн-кредити, потім створювали штучну заборгованість і вимагали її повернення. Розмір «річних» становив понад 1500%.
Читайте також: Фейкові сайти та гра на довірі: які пастки використовують шахраї у 2021 році
У разі несплати грошей, зловмисники погрожували потерпілим насильством і фізичною розправою.
Встановлено, що організатори оборудки залучили понад 50 так званих «телефонних колекторів», які телефонували «боржникам» і психологічно тиснули на них.
Для легалізації протиправної діяльності учасники схеми направляли до банківських установ і контролюючих органів завідомо неправдиву звітність про сформовану заборгованість і пеню.
Під час обшуків в офісних приміщеннях ділків правоохоронці виявили:
- обладнання і програмне забезпечення, яке зловмисники використовували для анонімізації телефонних номерів під час дзвінків з погрозами;
- майже 50 одиниць комп’ютерної техніки, з якої учасники схеми адміністрували бази «клієнтів» і здійснювали облік псевдоборгів;
- документальні матеріали із доказами незаконної діяльності.
Читайте також: Як шахраї викрадають гроші українців в соцмережах. Поради Кіберполіції
Наразі вирішується питання щодо повідомлення зловмисникам про підозри та обрання мір запобіжних заходів.
Нагадаємо
Як писав «Мінфін», протягом 2020 року з банківських карток українців шахраї викрали 271,4 млн грн. З них лише 19,4 млн грн припадає на шахрайство в інтернеті, решта (252 млн грн) — це втрати внаслідок соціальної інженерії.