Що кажуть в НБУ
«Упродовж найближчих місяців інфляційний тиск залишатиметься значним з огляду на переважно тимчасові чинники, зокрема на фактори пропозиції та низьку базу порівняння минулого року», — йдеться у повідомленні.
Очікування щодо інфляції
Проте інфляція почне сповільнюватися вже у IV кварталі 2021 року та повернеться до цілі 5% у першому півріччі 2022 року.
«Цьому сприятимуть нормалізація цін на світових товарних ринках, а також надходження на ринки нового більшого врожаю. Стриманіша монетарна політика НБУ має заспокоїти інфляційні очікування та послабити фундаментальний інфляційний тиск на горизонті впливу (9−18 місяців), у тому числі через валютний канал», — підсумував регулятор.
Читайте також: НБУ назвав причини сплеску інфляції в Україні
Нагадаємо
У травні зростання споживчих цін сягнуло 9,5% у річному вимірі. Прискорення цінової динаміки пов'язано насамперед із тенденціями на світових товарних ринках, зокрема з подорожчанням природного газу та соняшникової олії.
Значний внесок мала також низька база порівняння минулого року.
Базова інфляція в травні також прискорилася — до 6,9% р/р насамперед через подорожчання соняшникової олії та продуктів харчування, складовою виробництва яких є олія.
Читайте також: Інфляція в березні прискорилася. Як змінилися ціни на продукти
Національний банк України (НБУ) в травні погіршив прогноз по інфляції на 2021 рік. Центробанк прогнозує, що зростання споживчих цін до кінця 2021 року становитиме 8,0%.
В останні місяці 2020 року інфляція в Україні прискорилася, споживчі ціни зросли на 3,8% в річному вимірі (+ 1,3% до жовтня). Такий приріст був вище, ніж очікував Нацбанк.
У державному бюджеті на 2021 рік закладено рівень інфляції на рівні 7,3% (грудень до грудня попереднього року).
Інфляція в Україні в 2019 році впала до 4,1% з 9,8%.
Читайте також: Консенсус-прогноз — 2021: що буде з курсом, інфляцією і економікою