Читайте також: Банкіри очікують від НБУ підвищення облікової ставки до 8%
Ціни ростуть швидше прогнозів
У НБУ були всі підстави підвищити облікову ставку і цього разу. І деякі аналітики вважали, що так і станеться.
«З огляду на досить рішучі заяви НБУ щодо готовності посилювати монетарну політику для повернення інфляції в цільовий діапазон, підвищення облікової ставки відразу на 100 пунктів до 8,5% річних видається найбільш імовірним рішенням цього тижня», — вважав Олексій Блінов, начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна.
В якості аргументації аналітик навів той факт, що травневий показник інфляції (9,5%) істотно перевищив як консенсус-прогноз ринку, так і прогнозну траєкторію НБУ.
І це на тлі переважання проінфляційна ризиків. «У ІІІ кварталі дуже ймовірно прискорення споживчої інфляції до більш 10%. Перспектива повернення інфляції в цільовий діапазон (4−6%) стає все більш віддаленій «, — вважає Олексій Блінов, додаючи, що на початку 2021 року центробанк заявляв про І кварталі 2022 року, а зараз застосовується формулювання:» у 2022 році «.
Читайте також: Хто підвищив прибутковість депозитів більше всіх
Ключову ставку переглянуть в липні
Сергій Колодій, головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку, погоджується з аргументами колеги щодо підстав для подальшої жорсткості монетарної умов і підвищення облікової ставки. І впевнений, що НБУ не стане відкладати це рішення у «довгу» шухляду.
«У регулятора є серйозні підстави для підвищення облікової ставки. Ми вважаємо, що рішення про підвищення буде відкладено до наступного засідання в липні, — спрогнозував аналітик, — При цьому під час оголошення рішення будуть посилені акценти на тому, що НБУ готовий різко реагувати на прискорення ІСЦ інфляції «.
Як аргумент Сергій Колодій зазначив, що нинішній інфляційний сплеск пов'язаний з тимчасовими факторами, які вже проявилися. Тепер же будуть домінувати фактори, спрямовані на приборкання інфляції. Наприклад, сезонне зниження цін на фрукти та овочі, зміцнення гривні. Це дає підстави стверджувати, що ефект від попередніх підвищень облікової ставки, сумарно на 150 бп, проявиться в найближчі місяці.
Чому НБУ не став цього робити зараз
На думку Сергія Ніколайчука, керівника департаменту макроекономічних досліджень групи ICU, саме попереднє і передчасне підвищення ставки вже створює грунт для припливу портфельних інвестицій в країну і зміцнення обмінного курсу. «Навряд чи зараз потрібен додатковий стимул по цьому каналу монетарної трансмісії з боку центробанку», — зазначив аналітик.
Його колега Євгенія Ахтирко з інвесткомпанії Concorde Capital пояснила рішення регулятора зберегти ключову ставку так: «Недавнє посилення інфляції пов'язане переважно зі швидким зростанням світових цін на продукти харчування. Зміна облікової ставки практично не може обмежити дію цього джерела зростання цін».
Голова правління ОТП Банку Володимир Мудрий так само вважає підвищення облікової ставки безглуздим.
«Її підвищення спрямоване на обмеження зростання кредитування. У той же час, значна частина кредитування в Україні йде через державні програми з фіксованою процентною ставкою: «Доступні кредити 5−7−9», «Доступна іпотека 7%», за якими видано вже більше 45 млрд грн. На ставки за цими програмами і кредитний потік через них підвищення облікової ставки НБУ ніяк не вплине «, — пояснює банкір.
У той же час, зростання облікової ставки вплине на вартість ОВДП і витрати бюджету на обслуговування такого боргу. «Чи потрібно в такій ситуації взагалі її підвищувати — велике питання», — резюмував Володимир Мудрий.
Як відреагують ставки по кредитах і депозитах
«Оскільки облікова ставка, відповідно до наших очікувань, не зміниться, не відбудеться суттєвих змін і за ставками депозитів і кредитів. Депозити населення продовжують зростати високими темпами, а рівень ставок кредитування обумовлений переважно оцінкою ризиків «, — зазначає Євгенія Ахтирко з Concorde Capital.
«В останні місяці ставки по депозитах і кредитах слабо реагували на підвищення облікової ставки. Дана тенденція продовжиться і в найближчі місяці «, — говорить Сергій Колодій.
Його думку поділяє Сергій Ніколайчук: «Реакція банківських ставок на попередні підвищення облікової ставки була досить млявою». Втім, за його словами, існує потенціал для збільшення, перш за все, депозитних ставок і без подальшого підвищення ставки НБУ.
Зокрема, це може статися в разі обмеження Нацбанком обсягів довгострокових кредитів рефінансування, про що регулятор вже натякав в своїх комунікаціях.
Читайте також: У квітні банки продовжили позичати у Нацбанку